Pierwsi laureaci ''Pospolitego Ruszenia'' zmienią elewację na Hubach

Pierwsi laureaci ''Pospolitego Ruszenia'' zmienią elewację na Hubach

Wrocław
tuWroclaw.com
tuWroclaw.com
REKLAMA
Ożywcza zieleń i klasyczna biel już wkrótce rozkraszą szary i smutny budynek  przy ulicy Przestrzennej na wrocławskich Hubach. Projekt rewitalizacji bloku autorstwa Aleksandry Midor i Mateusza Przybyłowskiego zwyciężył w zainicjowanej przez rapera L.U.C.'a akcji społecznej ''Pospolite Ruszenie''.
Wyprowadzić sztukę i design z galerii na ulice i sprawić, aby tandetne malowania polskich blokowisk raz na zawsze ustąpiły miejsca estetycznym pomysłom na poprawę miejskiego krajobrazu. Oto postulaty ''Pospolitego Ruszenia'', które ma już pierwszych laureatów.
Aleksandra Midor i Mateusz Przybyłowski zwyciężyli w prowadzonym w ramach akcji konkursie na projekt nowej elewacji dla bloku z ul. Przestrzennej.
REKLAMA-Wygrała praca o wysokich walorach artystycznych, estetyczna i jednocześnie prosta w swojej formie. Stonowana zieleń i rośliny bardzo fajnie wpisują się w przestrzeń wokół bloku. To przede wszystkim jednak wielki kompromis między szaleństwem a możliwościami spółdzielni i wizją ludzi, którzy będą mieszkać w tym bloku. To główny cel pospolitego ruszenia - wspólne poszukiwanie drogi rewitaliazcji - komentuje zwycięski projekt L.U.C, pomysłodawca akcji.

Konkurencja była duża, bo do organizatorów spłynęło 58 prac z Polski i zza granicy - Hiszpanii, Niemiec i Francji. W konkursie startowali zarówno profesjonaliści z różnych studiów architektonicznych, artyści uliczni, jak i zwykli amatorzy.Prace oceniało jury w składzie: L.U.C, Danuta Stępień-przedstawicielka mieszkańców bloku, Beata Urbanowicz-plastyk miejski, Jarosław Trybuś-historyk sztuki i krytyk architektury, prof. Paweł Jarodzki-dyrektor artystyczny wrocławskiego BWA, Jakub Stępień aka Hakobo-jeden z najbardziej znanych współczesnych polskich projektantów, Adam Tunikowski-grafik i designer z agencji Juice, oraz Józef Śnieżek-prezes SM Wrocław-Południe.

- Wybór nie był łatwy, było kilka ciekawych prac, ale ewidentnie brakowało absolutnego faworyta. Musieliśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim opinie samych mieszkańców i spółdzielni, tak aby projekt odpowiadał też ich wymogom. Wiadomo, że nie mogło to być nic krzykliwego i nader szokującego - wyjaśnia decyzję jurorów L.U.C.

Ogłoszenie pierwszych laureatów ''Pospolitego Ruszenia'' pokrywa się z premierą klipu promującego akcję. Oto i on.

Jak Wam się podoba?Autor: js

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA