Plac przed Dworcem Głównym w finale prestiżowego konkursu architektonicznego

Plac przed Dworcem Głównym w finale prestiżowego konkursu architektonicznego

Wrocław
REKLAMA

Designerskie latarnie, tarasy, zielone wyspy i kolorowe fontanny - tak jest plac przed dworcem Wrocław Główny. Ta zmiana wizerunkowa została doceniona.

Plac przed dworcem Wrocław Główny wszedł do finału prestiżowego konkursu „Życie w Architekturze” organizowanego przez czasopismo „Architektura Murator”. Konkursowe jury zakwalifikowało do niego jedynie 120 z ponad 1000 zgłoszonych obiektów. Poza nagrodą przyznawaną przez profesjonalistów, na najlepszą realizację mogą głosować Internauci.

Celem internetowego plebiscytu jest wybranie Ulubieńca Polski, czyli obiektu architektonicznego zrealizowanego w latach 2010-2012, który cieszy się największą sympatią Polaków.


– Plac przed dworcem Wrocław Główny w latach 2010-2012 wraz z budynkiem dworca przeszedł kompletną metamorfozę. Stał się prawdziwym placem miejskim i jednocześnie oazą zieleni. Został on zaprojektowany przez Grupę 5 Architekci – wymienia Bartłomiej Sarna, rzecznik prasowy PKP we Wrocławiu.

Plac tworzą zielone wyspy poprzecinane deptakami spacerowymi wraz z małą architekturą (nowe oświetlenie, ławki, kosze). Na placu posadzono też nowe drzewa, a tuż przed odtworzonymi historycznymi tarasami zlokalizowano podświetlane fontanny. Cieszą one feerią barw oczy podróżnych i wrocławian, jednocześnie zmuszając do interakcji z otoczeniem. We wschodniej części zlokalizowano parking naziemny wraz z miejscami postojowymi dla taksówek. Natomiast pod placem wybudowano parking podziemny na 217 samochodów z dwoma wjazdami od strony ulicy Piłsudskiego i Peronowej. Na powierzchni zlokalizowano również stojaki rowerowe.

REKLAMA
Autor: jg

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA