Mówiąc o inwestycjach prestiżowych czy modnych trzeba mieć świadomość, że są one typowane i definiowane w ten sposób nie tyle przez slogany marketingowe deweloperów, co przez lokalną społeczność i kupujących. To obiekty, o których się mówi, które wytyczają branżowe trendy i są przedmiotem zainteresowania publicznego. Musi być wokół nich pewna dobra aura i znamiona wyjątkowości, związane zarówno z samą inwestycją, jak i procesem zakupu oraz komfortem późniejszego użytkowania.
Inwestycjom określanym mianem prestiżowych powinny wraz z oddolnym zainteresowaniem towarzyszyć obiektywne cechy, świadczące o ich najwyższym standardzie i unikalności w skali rynku. Kryteria te są wielowymiarowe – począwszy od lokalizacji, przez projekt inwestycji i jej wykończenie, aż po funkcjonalność dla mieszkańców.
Pierwszym elementem pozwalającym rozpoznać, że mamy do czynienia z renomowanym obiektem jest jego lokalizacja. Najlepiej w najatrakcyjniejszych dzielnicach miasta, niedaleko od centrum, dobrze skomunikowanych, z łatwym dostępem do punktów usługowych codziennej potrzeby oraz do terenów zielonych, które są nie tylko bazą rekreacyjną, ale i wpływają korzystnie na samopoczucie.
Kolejnym czynnikiem świadczącym o prestiżu jest kompleksowo zagospodarowane otoczenie – począwszy od aranżacji zieleni między zabudową, wydzielenia sfer odpoczynku na świeżym powietrzu oraz stref bezpiecznych zabaw dla dzieci, aż po udostępnienie mieszkańcom przestrzeni dodatkowej, np. klubu osiedlowego, klubu fitness. Wielu deweloperów w obręb tego typu obiektów włącza wyselekcjonowane powierzchnie komercyjne np. butiki, kawiarnie czy usługi. Jeśli atuty inwestycji są naprawdę wartościowe, szybko zbiegną się z oczekiwaniami klientów. Tak stało się choćby w przypadku Olimpii Port – wieloetapowego osiedla powstającego nad Odrą. Docelowo będzie to nowa, samowystarczalna dzielnica, która już teraz jest najchętniej wybieraną inwestycją mieszkaniową we Wrocławiu.
Unikatowość projektu, często z renomowanych biur projektowych również świadczy o prestiżu. Elewacje z dodatkiem szkła, kamienia czy piaskowca, elementy kute, iluminacje świetlne albo jak w przypadku rewitalizowanych obiektów – z zachowaniem zabytkowych elementów – to tylko wybrane przykłady eleganckiego wykończenia fasady. Wnętrza zdobią elementy z drewna, mahoniu lub innych materiałów szlachetnych. W częściach wspólnych nierzadko można znaleźć wyeksponowane obrazy lub rzeźby. Przykładem tego typu inwestycji są pierwsze we Wrocławiu lofty – Lofty Platinum. Od chwili rozpoczęcia ich realizacji aż po efekt końcowy nieustannie cieszą się uznaniem z uwagi na wyjątkowość w skali miasta, jakość wykonania i rewitalizację przeprowadzoną z uszanowaniem historii XIX-wiecznego obiektu. Właścicieli i gości szczególnie zachwycają historyczne fragmenty cegły, winda stylizowana na przemysłową, żelbetowe podciągi, ogromne przeszklenia i taras widokowy. Wnętrza zostały docenione przez artystów, którzy trwale wkomponowali tu swoje prace i nadal z chęcią wykorzystują nieprzeciętną przestrzeń do działań twórczych.
Moda to jedno, ale zawsze warto sprawdzić ofertę i weryfikować, co dokładnie kryje się za zapowiedzią atrakcyjnej inwestycji. Wartość prawdziwego prestiżu – idącego za nim komfortu i jakość życia – szybko docenimy w praktyce.