DODAJ

Wrocław: Miasto sprzedaje XVII-wieczną kamienicę niedaleko Rynku

Kamienice i zabytki / Wrocław
Wrocław: Miasto sprzedaje XVII-wieczną
Mariusz Bartodziej
2019-02-04 07:58:52
Urzędnicy już w zeszłym roku zapowiadali zbycie nieruchomości przy ulicy Szewskiej. Oczekują blisko 4 milionów złotych, przy czym częściowo obniżą uzyskaną kwotę z racji wpisu do rejestru zabytków. Nowego właściciela mamy poznać za dwa miesiące.

Magistrat ogłosił 21 stycznia przetarg na sprzedaż zabudowanej działki o powierzchni 168 mkw., przy ul. Szewskiej 35. Odbędzie się 17 kwietnia. Cena wywoławcza wynosi 3,9 mln zł (zwolniona z podatku VAT). Miasto obniża jednak cenę samego budynku o 30% (stanowi 80,98% wartości nieruchomości, co obecnie daje 3 mln 158 tys. 220 zł).

Urzędnicy ogłosili plan sprzedaży nieruchomości w kwietniu ubiegłego roku. Znajduje się na niej trzykondygnacyjny budynek mieszkalno-usługowy (z piwnicą i nieużytkowym poddaszem) o powierzchni użytkowej około 277 mkw. Jego stan zużycia technicznego wynosi 25%. Od 1970 roku jest wpisany do rejestru zabytków jako przykład kamienicy mieszczańskiej z połowy XVII wieku. Z racji tego nowy właściciel będzie musiał wystąpić o wydanie zaleceń konserwatorskich, zanim rozpocznie starania o zgodę na prace budowlane.

Plan miejscowy zakłada przeznaczenie nieruchomości na cele szkolnictwa wyższego albo zabudowę wielorodzinną z usługami centrotwórczymi na parterze.

Należy je rozumieć jako usługi prestiżowe o wysokim standardzie z dostępem publicznym i z przeważającą funkcją: administracji, obsługi finansowej i obsługi turystów oraz handlu, gastronomii i wyspecjalizowanych usług na przykład: zakład fryzjerski, kosmetyczny, gabinet lekarski itp. – precyzują urzędnicy.

fot. investphoto.pl


Działka pod hotel w centrum już sprzedana

Miasto sprzedało już w zeszłym roku nieruchomość w ścisłym centrum – przy zbiegu ul. Garbary i Więziennej. Otrzymało ponad 3 mln zł. Nowy właściciel dwukrotnie przebił wysokość ceny wywoławczej. Może wybudować na działce hotel. O szczegółach pisaliśmy w lipcu.