Wojewódzki konserwator zabytków wydał, na wniosek prezydenta miasta, zgodę na utworzenie przy ulicy Gazowej zabudowy wielorodzinnej. Pierwsza miejska nieruchomość może trafić pod młotek już w maju.
Dla działek znajdujących się przy ul. Gazowej 1-2, 4-6 oraz 8-10 nie ma obowiązującego planu miejscowego. Jednak zabudowa ul. Kamienieckiej, Ząbkowickiej i Złotostockiej pomiędzy Gazową i Klimasa została wpisana w 1982 roku do rejestru zabytków. W związku z tym zeszłoroczną decyzję prezydenta, dotyczącą dopuszczenia zabudowy wielorodzinnej na przygotowywanych do sprzedaży nieruchomościach, musiał zaopiniować wojewódzki konserwator zabytków. Pozytywną decyzję uzasadnił występowaniem przed wojną w tym rejonie zabudowy o takim charakterze.
– Zapewniam, że nasi pracownicy dogłębnie przeanalizowali temat, a z analizy tej wynika niezbicie, że mamy do czynienia z rewaloryzacją historycznego kwartału zabudowy – wyjaśnia Daniel Gibski, zastępca dolnośląskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Dodaje, że decyzja o lokalizacji, skali, gabarytach i formy architektonicznej zabudowy należy do kompetencji miejskiego konserwatora zabytków.
– Zalecenia zostaną wydane na wniosek właściciela lub posiadacza zabytku – zaś taki wniosek do tutejszego biura jeszcze nie wpłynął – tłumaczy Agata Chmielowska, dyrektor biura miejskiego konserwatora zabytków.
Jedenastometrowa zabudowa wielorodzinna
Na działce przy ul. Gazowej 1-2 mają powstać dwa budynki wielorodzinne z parkingiem podziemnym i niezbędną infrastrukturą techniczną. Urzędnicy wyznaczyli już cenę wywoławczą za teren o powierzchni niemal 3 tys. mkw. – 2 mln 50 tys. zł. Jak mówi nam Maja Wysocka z biura prasowego magistratu, przetarg odbędzie się prawdopodobnie między majem a lipcem.
UM Wrocławia
Miasto przygotowuje do sprzedaży jeszcze nieruchomości przy ul. Gazowej 4-6 (blisko 1,8 tys. mkw.) oraz 8-10 (ponad 1,2 tys. mkw.). Na każdej z nich ma powstać budynek wielorodzinny z parkingiem podziemnym i niezbędną infrastrukturą techniczną.
– Z uwagi na podjętą niedawno procedurę przygotowania nie jest aktualnie możliwe określenie warunków i terminów przetargów – informuje Maja Wysocka.
Zgodnie z wydanymi warunkami, maksymalna wysokość obiektów może wynosić 11 m od aktualnego poziomu terenu.
UM Wrocławia
UM Wrocławia
Radni walczą o teren dla mieszkańców
– Otrzymaliśmy obietnicę ze strony miasta, że powstała zabudowa będzie nawiązywała do historycznej przede wszystkim pod względem kubatury i liczymy, że tak się stanie – zapowiada Tomasz Myszko z Rady Osiedla Tarnogaj.
Jak dodaje, dostali także obietnicę, że tereny przy ul. Gazowej pomiędzy adresami 4-6 i 8-10 oraz po wschodniej stronie 8-10, zostaną zagospodarowane na potrzeby mieszkańców.
– Brakuje nam miejsc, w których można zorganizować przestrzeń publiczną, dlatego na naszą prośbę urzędnicy nie sprzedadzą działek przylegających do tych sprzedawanych i utworzą na nich skwery. Liczymy, że realizacja tego planu będzie równie szybka, co realizacja sąsiedzkich inwestycji mieszkaniowych – wyjaśnia Tomasz Myszko.