źródło: UM Wrocławia

Wrocław: Przy ulicy Gazowej powstanie zabudowa wielorodzinna. Taka była tu przed wojną

Mariusz Bartodziej
Wojewódzki konserwator zabytków wydał, na wniosek prezydenta miasta, zgodę na utworzenie przy ulicy Gazowej zabudowy wielorodzinnej. Pierwsza miejska nieruchomość może trafić pod młotek już w maju.
Dla działek znajdujących się przy ul. Gazowej 1-2, 4-6 oraz 8-10 nie ma obowiązującego planu miejscowego. Jednak zabudowa ul. Kamienieckiej, Ząbkowickiej i Złotostockiej pomiędzy Gazową i Klimasa została wpisana w 1982 roku do rejestru zabytków. W związku z tym zeszłoroczną decyzję prezydenta, dotyczącą dopuszczenia zabudowy wielorodzinnej na przygotowywanych do sprzedaży nieruchomościach, musiał zaopiniować wojewódzki konserwator zabytków. Pozytywną decyzję uzasadnił występowaniem przed wojną w tym rejonie zabudowy o takim charakterze.
Zapewniam, że nasi pracownicy dogłębnie przeanalizowali temat, a z analizy tej wynika niezbicie, że mamy do czynienia z rewaloryzacją historycznego kwartału zabudowy – wyjaśnia Daniel Gibski, zastępca dolnośląskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Dodaje, że decyzja o lokalizacji, skali, gabarytach i formy architektonicznej zabudowy należy do kompetencji miejskiego konserwatora zabytków.
Zalecenia zostaną wydane na wniosek właściciela lub posiadacza zabytku – zaś taki wniosek do tutejszego biura jeszcze nie wpłynął – tłumaczy Agata Chmielowska, dyrektor biura miejskiego konserwatora zabytków.

Jedenastometrowa zabudowa wielorodzinna

Na działce przy ul. Gazowej 1-2 mają powstać dwa budynki wielorodzinne z parkingiem podziemnym i niezbędną infrastrukturą techniczną. Urzędnicy wyznaczyli już cenę wywoławczą za teren o powierzchni niemal 3 tys. mkw.2 mln 50 tys. zł. Jak mówi nam Maja Wysocka z biura prasowego magistratu, przetarg odbędzie się prawdopodobnie między majem a lipcem.
UM Wrocławia
Miasto przygotowuje do sprzedaży jeszcze nieruchomości przy ul. Gazowej 4-6 (blisko 1,8 tys. mkw.) oraz 8-10 (ponad 1,2 tys. mkw.). Na każdej z nich ma powstać budynek wielorodzinny z parkingiem podziemnym i niezbędną infrastrukturą techniczną.
Z uwagi na podjętą niedawno procedurę przygotowania nie jest aktualnie możliwe określenie warunków i terminów przetargów – informuje Maja Wysocka.
Zgodnie z wydanymi warunkami, maksymalna wysokość obiektów może wynosić 11 m od aktualnego poziomu terenu.
UM Wrocławia
UM Wrocławia

Radni walczą o teren dla mieszkańców
Otrzymaliśmy obietnicę ze strony miasta, że powstała zabudowa będzie nawiązywała do historycznej przede wszystkim pod względem kubatury i liczymy, że tak się stanie – zapowiada Tomasz Myszko z Rady Osiedla Tarnogaj.
Jak dodaje, dostali także obietnicę, że tereny przy ul. Gazowej pomiędzy adresami 4-6 i 8-10 oraz po wschodniej stronie 8-10, zostaną zagospodarowane na potrzeby mieszkańców.
Brakuje nam miejsc, w których można zorganizować przestrzeń publiczną, dlatego na naszą prośbę urzędnicy nie sprzedadzą działek przylegających do tych sprzedawanych i utworzą na nich skwery. Liczymy, że realizacja tego planu będzie równie szybka, co realizacja sąsiedzkich inwestycji mieszkaniowych – wyjaśnia Tomasz Myszko.