Wrocław: Radni północnych osiedli zbierają głosy za dokończeniem obwodnicyźródło: UM Wrocławia

Wrocław: Radni północnych osiedli zbierają głosy za dokończeniem obwodnicy

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Rady Osiedla Sołtysowice oraz Polanowice-Poświętne-Ligota przygotowały petycję dotyczącą utworzenia brakującego fragmentu północnej części obwodnicy śródmiejskiej. Chodzi o odcinek od ulicy Poświęckiej do alei Jana III Sobieskiego. – Urzędnicy wiedzą, że ta droga jest potrzebna – twierdzą radni.
Cały ruch międzyosiedlowy jest obecnie kierowany z czteropasmowej alei Nowaka-Jeziorańskiego w wąską ulicę Poświęcką, a następnie w Redycką i aleję Poprzeczną. W przeciwnym kierunku analogicznie –  z czteropasmowej Krzywoustego w Poprzeczną – tłumaczy nam Magdalena Gajewska, przewodnicząca Rady Osiedla Sołtysowice.
Jak mówi, na budowie Obwodnicy Śródmiejskiej od ul. Kamieńskiego do al. Jana III Sobieskiego skorzystają nie tylko mieszkańcy Karłowic, Polanowic i Sołtysowic, ale także pozostałych północnych osiedli miasta. W przypadku pierwszych z nich liczy się uspokojenie ruchu, a także poprawa bezpieczeństwa oraz płynności ruchu na drogach osiedlowych. W przypadku drugich – zapewnienie sprawnego przejazdu z północy i północnego-wschodu na zachód Wrocławia. Radnym zależy przede wszystkim na wpisaniu przygotowania dokumentacji projektowej obwodnicy do przyszłorocznego budżetu miasta.
Liczymy, że jeżeli powstanie projekt, to magistrat zacznie również szukać środków na zrealizowanie tej inwestycji. Urzędnicy chcieliby prawdopodobnie pozyskać dofinansowanie unijne, jak w przypadku mostu na Biskupin. Unia Europejska nie chce jednak finansować dróg szybkiego ruchu w miastach, dlatego przypuszczalnie niezbędne jest niestety znalezienie tych środków w budżecie miasta lub podjęcie współpracy przez nie z innymi reprezentantami administracji publicznej – mówi Marek Grobelny, przewodniczący zarządu osiedla Sołtysowice.

Problem z częstym zamykaniem przejazdu

Grobelny zauważa, że problemy komunikacyjne intensyfikuje często zamykany przejazd kolejowy przy stacji Wrocław Sołtysowice. Mieszkańcy złożyli do magistratu petycję w sprawie budowy wiaduktu i otrzymali już odpowiedź, o czym informowaliśmy w kwietniu. Zdaniem przewodniczącego zarządu osiedla ta inwestycja stanowi rozwiązanie krótkoterminowe.
Przede wszystkim za proponowanym tunelem/wiaduktem znajduje się duże skrzyżowanie Poprzeczna/Kromera/Brücknera, na którym też są światła, które będą ten ruch wstrzymywać. Dodatkowo usprawnienie przy przejeździe kolejowym prawdopodobnie zachęci jeszcze większą liczbę kierowców do wybrania trasy przez Poprzeczną, Sołtysowicką i Redycką, co spowoduje w efekcie zwiększenie ruchu – argumentuje Marek Grobelny.

Trwa zbieranie głosów pod petycją

REKLAMA
Rady Osiedla Sołtysowice oraz Polanowice-Poświętne-Ligota, chcąc zwrócić uwagę na potrzebę dokończenia północnej części Obwodnicy Śródmiejskiej, przygotowały 6 maja petycję. Kierują ją do wojewody, marszałka województwa, prezydenta miasta i dyrektorów departamentów spraw społecznych oraz infrastruktury i gospodarki. 
Na wąskich, osiedlowych ulicach, które nie są przystosowane do poprowadzenia przez nie ruchu tranzytowego, dochodzi do niebezpiecznych sytuacji drogowych, utrudniających codzienne funkcjonowanie mieszkańców – piszą radni. 
Jak dotąd zebrali prawie 300 głosów popierających ich pomysł. O kolejne będą zabiegać do końca wakacji, m.in. podczas osiedlowego festynu zaplanowanego na 9 czerwca. Podpisywać się pod petycją można także w internecie. Do akcji "Teraz Północ" przyłączają się również inne rady osiedla i stowarzyszenia, a wśród nich podwrocławskie Nadolice Wielkie.
Chcielibyśmy porozmawiać na temat naszych postulatów z wszystkimi kandydatami na prezydenta miasta w jesiennych wyborach. Zamierzamy nagłaśniać akcję w internecie, mamy wydrukowane plakaty i ulotki, które będziemy w najbliższym czasie rozprowadzać na osiedlach – wylicza Marek Grobelny, przewodniczący zarządu osiedla Sołtysowice.
Radni biorą pod uwagę możliwość odmownej decyzji magistratu.
Urzędnicy wiedzą, że ta droga jest potrzebna. Mimo wszystko liczymy, że dostaniemy jakieś realne deklaracje. Jeśli nie, będziemy podejmować kolejne kroki w celu jej wybudowania. Ta sprawa jest dla nas zbyt ważna  i nie chcemy dopuścić do tego, by miasto zapomniało o ogromnej potrzebie dokończenia północnego odcinka Śródmiejskiej Obwodnicy Wrocławia – zapowiada Magdalena Gajewska, przewodnicząca Rady Osiedla Sołtysowice.
FB

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA