Leśnica, Maślice, Wojnów – m.in. na tych osiedlach mogą powstać do 2021 roku miejsca postojowe umożliwiające przesiadkę na komunikację miejską. Urzędnicy podsumowali wrześniowe konsultacje i będą analizować lokalizacje wskazane przez ankietowanych.
Biuro ds. Partycypacji Społecznej opublikowało 15 listopada raport z przeprowadzonych we wrześniu konsultacji poświęconych rozwojowi systemu parkingów "Parkuj i jedź" (umożliwia przesiadkę z samochodu na komunikację zbiorową). Mieszkańcy mieli wskazać ich potencjalne lokalizacje oraz opowiedzieć, co zachęca, a co przeszkadza im w korzystaniu z tej inicjatywy. Urzędnicy otrzymali 628 wypełnionych ankiet.
Za najpilniejsze do zrealizowania wrocławianie uznali parkingi na Leśnicy, we wschodniej części Wojnowa i w rejonie skrzyżowania ul. Kosmonautów/Kamiennogórskiej. Następne miałyby powstać w okolicy pętli Kromera oraz Kowale, a także na Wojnowie. Ponadto w przyszłości są jeszcze planowane miejsca postojowe niedaleko pętli Swojczyce, skrzyżowania ul. Swojczyckiej/Mydlanej i pętli Maślice przy ul. Królewieckiej.
– Podczas planowania rozwoju systemu "Parkuj i jedź" powyższe wskazania będą jedną z ważniejszych wskazówek przy decydowaniu o wyborze kolejno wykonywanych lokalizacji. Zastrzegając jednak, że ostateczny wybór to wypadkowa wielu czynników, które niejednokrotnie wstrzymują realizację konkretnej lokalizacji – wyjaśniają przedstawiciele magistratu.
Jakich rozwiązań oczekują mieszkańcy?
Wśród czynników decydujących o atrakcyjności tego rozwiązania mieszkańcy wymienili przede wszystkim bliskość pętli i przystanków, wielkość parkingu oraz częstotliwość kursowania pojazdów komunikacji miejskiej. Zwrócili również uwagę na potrzebę darmowego pozostawienia samochodu (przy posiadaniu ważnego biletu), odpowiedniego standardu komunikacji zbiorowej (punktualność, bezpieczeństwo, klimatyzacja), atrakcyjnej oferty połączeń z centrum, czy dobrego wyposażenia samego parkingu (monitoring, oświetlenie, biletomat).
Nowe parkingi najpóźniej w 2021 roku
Urzędnicy zajmą się teraz dodatkową analizą lokalizacji parkingów wskazanych przez mieszkańców i ustalą ostateczną kolejność ich realizacji (uwzględniając wyniki konsultacji). Budowę drugiego etapu wrocławskiego systemu "Parkuj i jedź" zaplanowali na lata 2019-2021. Na przełomie 2018 i 2019 roku zgłoszą projekt do dofinansowania ze środków europejskich. W projekcie budżetu na 2018 rok znalazły się na ten cel 2 mln 650 tys. zł.
W ramach pierwszego etapu przedsięwzięcia, współfinansowanego przez Unię Europejską, do końca 2018 roku powstanie 13 parkingów tego typu w 11 lokalizacjach. Będzie na nich dostępnych ponad 800 miejsc.
Raport z konsultacji jest dostępny na stronie Wrocław rozmawia.