Wrocław: Vantage Development pierwszy zyska na lex deweloper? Chce budować mieszkania zamiast usług źródło: materiały inwestora

Wrocław: Vantage Development pierwszy zyska na lex deweloper? Chce budować mieszkania zamiast usług

WIZUALIZACJE
Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Wrocławski deweloper zamierza postawić na Kleczkowie budynek wyższy, niż dopuszcza plan miejscowy, w dodatku z ponad setką mieszkań zamiast np. biur. Pozwala mu na to podpisana w sierpniu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych. Mieszkańcy mogą składać uwagi do wniosku inwestora.
Magistrat poinformował 10 września o złożeniu pierwszego wniosku o lokalizacji inwestycji mieszkaniowych w trybie specustawy. Zrobiła to pięć dni wcześniej spółka VD ER Sp. z o.o., zależna od Vantage Development S.A. Mieszkańcy mają zawsze 21 dni od dnia publikacji informacji, by składać uwagi do projektów inwestorów.
materiały inwestora
materiały inwestora

Ciąg dalszy Promenad Wrocławskich?

Vantage Development planuje zagospodarować działki przy ulicy Czochralskiego o numerach 8/11 i 10/32. Na razie zajął je pod plac budowy wieloetapowego osiedla Promenady Wrocławskie, którego planowana inwestycja ma być kontynuacją.
Na części nieruchomości o powierzchni 6377 mkw. deweloper chce wybudować budynek wielorodzinny o siedmiu-ośmiu kondygnacjach nadziemnych. Jego pow. zabudowy wyniosłaby 1275 mkw., a kubatura – 10,2 tys. metrów sześciennych. Byłby wysoki na 25,75 m, szeroki na 15,6 m i długi na 80 m od frontu i 84 m z tyłu. Znalazłoby się w nim 149 mieszkań o metrażach od 25 do 110 mkw.: 12 kawalerek, 103 dwu-, 29 trzy-, 2 cztero- i 3 pięciopokojowych. Suma ich powierzchni użytkowej to 6390 mkw. Mogłoby w nich zamieszkać 229 osób. W garażu podziemnym byłoby dostępnych 119 miejsc parkingowych, a do tego jedno na zewnątrz. Powierzchnia terenu zielonego wyniosłaby niemal 3,2 tys. mkw.
materiały inwestora
materiały inwestora

Mieszkania zamiast usług

Wprowadzenie funkcji mieszkaniowej na danym terenie stanowi naturalną kontynuację zachowania funkcji dla całości założenia osiedla mieszkaniowego w tym rejonie miasta – twierdzą architekci z Majewski Architektura, autorzy koncepcji.
REKLAMA
Ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego są jednak inne. Zakładają przeznaczenia wspomnianych działek na usługi (funkcja biurowa, gastronomiczna, czy handlowa), nie na mieszkania. Zamiast siedmiu-ośmiu kondygnacji, dopuszczają tylko pięć. Ponadto tam, gdzie zabudowa mieszkalna jest dozwolona, inwestor musi zapewnić 1,1 miejsca parkingowego na lokal. Vantage Development proponuje 0,8 i uzasadnia to tym, że w wydanych decyzjach o warunkach zabudowy dla sąsiednich terenów ten współczynnik wynosi od 0,8 do 1,2.

Studium dopuszcza, kryteria lex deweloper spełnione

Deweloper wykazuje, że planowana przez niego inwestycja spełnia wytyczne ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę w sierpniu "o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących". Będzie posiadała bezpośredni dostęp do drogi publicznej spełniającej wymagania drogi pożarowej (szerokość min 4 m, budynek 10 m od krawędzi jezdni) oraz sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz elektroenergetycznej.
We Wrocławiu (miasto powyżej 100 tys. mieszkańców) osiedle w ramach lex deweloper musi znajdować się w odległości do 500 m od przystanku komunikacji publicznej oraz do 1500 m od terenów rekreacyjnych, przedszkola (mogącego zapewnić miejsca dla co najmniej 3,5% liczby mieszkańców inwestycji) i szkoły (minimum 7%). Jak wylicza Vantage Development, jego przedsięwzięcie spełnia te wymogi poprzez dostęp do przystanków linii tramwajowej oraz autobusowej, parku Staszica, szkoły podstawowej nr 74 oraz przedszkoli nr 21 i 25. Ponadto planowany budynek wielorodzinny będzie liczył siedem-osiem kondygnacji nadziemnych, podczas gdy w stolicy Dolnego Śląska może mieć ich do czternastu.
Teren przy ul. Czochralskiego jest przeznaczony w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę mieszkalno-usługową. Pozwala to deweloperowi na realizację swoich planów w ramach specustawy.
materiały inwestora
materiały inwestora
materiały inwestora
materiały inwestora
materiały inwestora
materiały inwestora
materiały inwestora
materiały inwestora

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA