Wspólne przestrzenie na osiedlach – jak je zagospodarować?

Wspólne przestrzenie na osiedlach – jak je zagospodarować?

Wrocław
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Krzysztof Ziajka, Prezes Zarządu INKOM S.A.: Na przykładzie realizowanych przez nas inwestycji widzimy, że mieszkańcy coraz chętniej spotykają się ze sobą i spędzają wspólnie czas – to trend, który przychodzi do nas z zachodu Europy. Poczucie anonimowości, charakterystyczne dla dużych osiedli z wielkiej płyty, nie jest tym, czego oczekują mieszkańcy nowych inwestycji. Coraz większy odsetek klientów pyta, co oprócz mieszkań znajdzie się na danym osiedlu. Nie są to jednak pytania o wewnętrzny basen, czy np. siłownię na wyłączność, ale o osiedlowe miejsca spotkań i zagospodarowanie przestrzeni wspólnych. Wynika to po części ze zmiany naszego stylu życia – jesteśmy zabiegani, brakuje nam czasu na spotkania towarzyskie poza miejscem pracy i zamieszkania. Pewna grupa klientów to osoby, które zostały we Wrocławiu po studiach i które chcą stworzyć tutaj swoje nowe, własne miejsce do życia. Jest to łatwiejsze, jeśli znamy naszych sąsiadów i mamy z nimi dobry kontakt. Mieszkańcy coraz chętniej dbają nie tylko o własne mieszkanie, ale także klatki schodowe, wejścia do budynków i ich najbliższe otoczenie. Bardzo często sami wychodzą z pomysłami na zagospodarowanie powierzchni wspólnych, ale też oczekują inicjatywy od dewelopera.


Spełnianie tych wymagań staje się dla nas standardem. Od dawna wprowadzamy funkcjonalne rozwiązania, takie jak rowerownie i wózkownie. W każdym budynku naszej nowej inwestycji – Nowy Port – powstaną wspólne pomieszczenia dla mieszkańców. To lokatorzy poprzez głosowanie zadecydują, co się w nich znajdzie (np. sala bilardowa, stół do ping-ponga) oraz w jakim stylu zostaną urządzone. W podobny sposób podejmiemy decyzję o zagospodarowaniu najbliższego otoczenia Nowego Portu.

REKLAMA


Na rynku zdarzają się również oferty inwestycji, na terenie których przewidziano np. wspomnianą osiedlową siłownię czy basen. Tego typu obiekty generują jednak koszty utrzymania, które w przyszłości będą ponosić mieszkańcy. Warto o tym pamiętać i zastanowić się, czy korzystniejszym rozwiązaniem nie będzie wybór innego mieszkania oraz zakup karnetu do pobliskiego centrum fitness. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto raz jeszcze rozważyć wszystkie zalety i wady wybranej przez nas inwestycji i porównać oferty przynajmniej kilku deweloperów.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA