fot. investphoto.pl

[Wrocław] Zabytkowa kamienica przy Włodkowica czeka na nowego właściciela

Tomasz Matejuk
Miasto szuka kupca na kolejny budynek przy ulicy Włodkowica. Tym razem pod młotek pójdzie zabytkowa kamienica, wyceniona na ponad 5 mln złotych.
Właśnie ogłoszono przetarg na sprzedaż nieruchomości przy ulicy Włodkowica 23. Powierzchnia działki to 499 metrów kwadratowych, a stojącego na niej, zabytkowego budynku – 1171 metrów kwadratowych.

Czterokondygnacyjna kamienica z dwoma oficynami powstała na przełomie XIX i XX wieku, po tym jak działkę kupił mistrz budowlany Heinrich Jackel. Dwie najniższe kondygnacje przeznaczone były na sklepy, a na wyższych piętrach znajdowały się po dwa sześciopokojowe mieszkania, o wysokim standardzie, zamieszkiwane przez kupców. W 2008 roku budynek wyremontowano. 



Obiekt jest objęty ochroną konserwatorską. Zgodnie z zaleceniami Miejskiego Konserwatora Zabytków, należy zachować pierwotną dyspozycję przestrzenną nieruchomości, składającą się z budynku frontowego oraz dwóch oficyn, bez możliwości zabudowy dziedzińca. Dopuszcza się przykrycie dziedzińca przeszklonym dachem.

Konserwator zaleca też, aby zachować pierwotny kształt bryły budynku frontowego, a szczególnie kształt i nachylenie połaci dachów, a także zachować elementy dekoracji elewacji budynku frontowego oraz konstrukcję i dekorację klatki schodowej.

Nieruchomość w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest na usługi centrotwórcze, a funkcja mieszkaniowa dopuszczona jest od drugiej kondygnacji wzwyż.

Nieruchomość wyceniono na 5 mln 350 tys. złotych. Przetarg zaplanowano na 31 maja.

Jeden zabytkowy budynek już sprzedany

Przypomnijmy, że w zeszłym roku urzędnikom udało się znaleźć kupca na inny, wpisany do rejestru zabytków budynek przy ulicy Pawła Włodkowica. Chodzi o nieruchomość pod numerem 15-17.

Przetarg wygrało Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie CASTELLUM, które zaoferowało cenę 3 mln 460 tys. złotych.



Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, w tym budynku mogą powstać obiekty kongresowe i konferencyjne, hotele, mieszkania towarzyszące, gastronomia, obiekty upowszechniania kultury i obiekty sakralne czy handel detaliczny małopowierzchniowy.

– To trudny teren, dla konesera. Liczymy, że powstanie tam hotel butikowy – tłumaczył w 2014 roku Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia.