Teren w sąsiedztwie ponadstuletniej Przystani Wilhelma, położonej przy ulicy Braci Gierymskich na Wielkiej Wyspie, był przez lata przeznaczony pod usługi. Od ubiegłego roku może tam powstać także zabudowa wielorodzinna. Użytkownik wieczysty, firma Germaz, nadal szuka właściwego pomysłu na inwestycję.
Budynek zlokalizowany przy ul. Braci Gierymskich 149 na Bartoszowicach (tuż przy Odrze) znajduje się, wraz z otaczającym go ogrodem drzewnym, w gminnej ewidencji zabytków. Powstał pod koniec XIX wieku jako Etablissement Wilhelmshafen. Pełnił funkcję gastronomiczno-rozrywkową w związku z pobliską przystanią statków wycieczkowych. Przetrwał II wojnę światową, a w latach 90. XX wieku doszło w nim do pożaru.
Na nieruchomość składają się działki nr 130/1, 169/10, 170, 171, 172 oraz 173/3, o łącznej powierzchni 10 563 mkw. Są własnością gminy, jednak użytkownikiem wieczystym jest Dom Samochodowy Germaz Sp. z o.o. (dealer Forda). W ubiegłej dekadzie wyremontował dach i elewację, ale nie zagospodarował obiektu. Rozważał nawet jego sprzedaż.
– Jesteśmy na etapie poszukiwania optymalnego rozwiązania inwestycyjnego dla tego terenu, uwzględniającego ograniczenia wynikające z uchwalonego w zeszłym roku planu miejscowego, nadzoru konserwatorskiego oraz stojącego już budynku – wyjaśnia nam Michał Mazur, dyrektor generalny w firmie Dom Samochodowy Germaz.
UM Wrocławia
Hotel, a obok mieszkania?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego z 2012 roku przeznaczał obszar przy ul. Braci Gierymskich 149 pod usługi. Prócz ochrony zabytku, przewidywał powstanie nowych budynków, wysokich na maksymalnie 15 m (trzy kondygnacje nadziemne), przy zabudowaniu najwyżej 40% powierzchni działki. Aktualny MPZP radni uchwalili w maju ubiegłego roku, blisko trzy lata po przystąpieniu do jego sporządzenia (chroni zabytek w zakresie utrzymania bryły, gabarytów oraz wystroju i artykulacji elewacji). Podzielił teren na dwie funkcje.
Dawna Przystań Wilhelma wraz gruntem o pow. 0,66 ha to wciąż obszar usługowy. Zabytek może pełnić funkcję m.in. obiektu hotelowego (hotel, pensjonat, gospoda), gastronomicznego i rozrywkowego, wraz z mieszkaniami towarzyszącymi (maksymalnie dwa lokale w budynku). Z nowych obiektów dopuszcza się wyłącznie odtworzenie części istniejącego obiektu, w tym drewnianych werand. Do tego może dojść marina oraz pasażerski port lub przystań.
Investphoto.pl
Obszar przy drodze (0,49 ha) jest przeznaczony pod zabudowęwielorodzinną (w odległości 50 m od stopy wału przeciwpowodziowego). Przyszły inwestor może zrealizować trzy obiekty o trzech kondygnacjach nadziemnych (trzecia dopuszczona przy wycofaniu krawędzi ścian zewnętrznych o 2,5 m), wysokie na 11 m. Parcela może zostać zabudowana maksymalnie w 33%, a stosunek pow. całkowitej do pow. terenu wynieść 1. Na każde mieszkanie musi przypadać co najmniej 135 mkw. działki budowlanej. Będzie trzeba zapewnić 1,3 miejsca postojowego oraz rowerowego na każdy lokal (minimum 70% stanowisk w parkingach wbudowanych/zamkniętych).
Wieża ciśnień też czeka na zagospodarowanie
Nieużytkowany (przynajmniej nie w pełni) pozostaje też inny zabytkowy obiekt – wieża ciśnień na Borku przy ul. Sudeckiej. Powstała ponad stolat temu. Jeszcze w tej dekadzie funkcjonowała w niej restauracja. Od kilku lat jest w rękach grupy Adamietz Sp. z o.o. Ta szuka najciekawszej koncepcji wykorzystania budynku. O szczegółach pisaliśmy w ubiegłym tygodniu.
Investphoto.pl