Zabytkowy strop na Dworcu Głównym wygląda jak nowy

Zabytkowy strop na Dworcu Głównym wygląda jak nowy

Wrocław
REKLAMA

Zakończono już prace nad renowacją zabytkowego stropu nad salą sesyjną Dworca Głównego. Ma sześćset metrów powierzchni, sto pięćdziesiąt pięć lat i wygląda zupełnie jak z drewna. To jeden z najstarszych elementów wrocławskiej stacji kolejowej.

Przez ostatnich osiem miesięcy kasetonowy strop najbardziej reprezentacyjnej sali dworca przeszedł prawdziwą metamorfozę. Dzięki żmudnej i dokładnej pracy konserwatorów przywrócono mu dawny blask.

Jest to jeden ze starszych zabytkowych elementów dworca - pochodzi z lat 1855-57. Został wykonany w unikatowej technologii z blachy cynkowej w jednej z walcowni na terenie Katowic (świadczy o tym sygnatura – niestety nazwa huty jest niewyraźna).

- Strop może sprawiać wrażenie, że jest wykonany z drewna, ale to tylko sprytny zabieg, gdyż pokryto go mazerunkiem, czyli malowaną dekoracją, gdzie twardym pędzlem uzyskano imitację słojów drewna układających się w różnych kierunkach – wyjaśnia Bartłomiej Sarna z PKP S.A.

Sygnatury wskazują, że jego autorem był malarz H. Vogel z firmy Rumsch. Oryginalne pola kasetonowego stropu były wypełnione płótnem naciąganym na krosno, którego wzór nie dotrwał do czasów obecnych. W związku z tym zdobienia pół uzupełniono wzorem uzgodnionym z konserwatorem zabytków. Nieco poniżej stropu konserwacji został poddany gipsowy fryz z motywem roślinnych wici.

- Przywrócenie dawnego piękna stropowi nad Salą Sesyjną wymagało wiele pracy. Najpierw zostały wykonane badania stratygraficzne. Później konserwatorzy oczyścili strop z wtórnych powłok malarskich. Następnie uzupełniono brakujące elementy i wzmocniono konstrukcję. Ostatnią czynnością była konserwacja estetyczna, w trakcie której zrekonstruowano pierwotną kolorystykę stropu – dodaje Bartłomiej Sarna.

Prace konserwatorskie w Sali Sesyjnej dobiegają końca. W ostatnim czasie zakończono tapetowanie ścian specjalną tapetą z motywami roślinnymi.

REKLAMA
Autor: tm

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA