DODAJ

Wrocław: Zmiany przy zabytkowym budynku ZUS na Powstańców Śląskich. Będą nowe podjazdy i zieleń

Kamienice i zabytki / Wrocław
Wrocław: Zmiany przy zabytkowym
Mariusz Bartodziej
2018-09-26 11:05:03
Dojście do prawie stuletniego obiektu przy ulicy Pretficza ma być przystępniejsze dla osób poruszających się na wózkach i o kulach. Ponadto zakład chce przywrócić pierwotny żywopłot. Pierwsze prace dobiegną końca w ciągu miesiące, a ich koszt wyniesie prawie 300 tys. zł.

W ramach prac budowlanych zostanie wykonana renowacja naszych dwóch podjazdów, dzięki którym osoby niepełnosprawne mają łatwy dostęp do różnych części budynku oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przy ulicy Pretficza 11 – informuje nas Iwona Kowalska-Matis, rzecznik dolnośląskiego ZUS.

Dotychczas firma wykonująca prace usunęła już schody, kamienne krawężniki oraz nawierzchnie z płyt betonowych oraz kostki kamiennej i betonowej. – Płyty były spękane i nierówne, wyboiste – tłumaczy Iwona Kowalska-Matis.

Obecnie wykonawca zajmuje się m.in. utworzeniem chodników z betonowych płyt, nawierzchni z kostki kamiennej, betonowego muru oporowego i kamiennych stopni.

W efekcie prowadzonych prac klienci dostaną równy chodnik, w części wyłożony płytami betonowymi. Wtórnie wykorzystujemy (po ich wyczyszczeniu) te płyty z betonu, które były już wcześniej ułożone na chodniku. Część musieliśmy dokupić, żeby zachować wygląd budynku i jego otoczenia zgodny z przekazem historycznym – mówi regionalny rzecznik ZUS.

Podjazdy mają zostać wykonane tak, by były możliwie najbardziej wygodne dla osób poruszających się na wózkach i o kulach, dzięki równej nawierzchni i łatwemu dostępowi do barierek ochronnych. Prowadzone prace zakończą się planowo do połowy października. Ich koszt to nieco ponad 270 tys. zł.

fot. Mariusz Bartodziej


Będzie też nowy żywopłot

To nie koniec zmian przy budynku ZUS przy ul. Pretficza. Wiosną przyszłego roku zakład zaaranżuje tereny zielone przylegające do obiektu

Wszystkie prace dotyczące zieleni są prowadzone według uzgodnień i pod bezpośrednim nadzorem konserwatora zieleni. Zostały wykarczowane niektóre stare krzaki, które nie były zgodne z pierwotnymi nasadzeniami, jakie zostały zrobione wokół budynku po jego wybudowaniu. W te miejsca będzie posadzony ligustr pospolity, z którego będzie formowany żywopłot – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

Budynek przy ul. Pretficza 11 powstał w latach 1925-1926. Od 1993 roku jest wpisany do rejestru zabytków.

fot. Mariusz Bartodziej