Wybrano wykonawcę generalnego remontu i przebudowy zabytkowej famuły przy ul. Ogrodowej 24 w Łodzi Materiały inwestora

Wybrano wykonawcę generalnego remontu i przebudowy zabytkowej famuły przy ul. Ogrodowej 24 w Łodzi

WIZUALIZACJE
Orzech
Orzech
REKLAMA

Coraz bliżej rozpoczęcia generalnego remontu i przebudowy dawnego domu robotników fabryki Izraela Poznańskiego, famuły przy ul. Ogrodowej 24. Łódzka Spółka Infrastrukturalna (ŁSI) wyłoniła wykonawcę tej inwestycji, która planowana jest od wielu lat. Teraz wszystko wskazuje na to, że jeden z największych projektów rewitalizacyjnych w Łodzi w końcu doczeka się realizacji, a miasto zyska kolejny odnowiony, zabytkowy, historyczny kompleks w Śródmieściu.

Do elektronicznej aukcji, przystąpiły cztery firmy z ofertami od blisko 120 mln zł do aż 500 mln zł brutto (!!!). Zwycięzcą trwającej cztery godziny licytacji, podczas której oferenci obniżali swoje ceny, została warszawska firma Zab-Bud sp. z o.o., która wyceniła swoją ofertę na kwotę 96,9 mln zł brutto. Oferta tej właśnie spółki okazała się najkorzystniejsza. Firma zaoferowała także ponad 9-letnią gwarancję na swoje prace oraz spełniła wyśrubowane kryteria, dotyczące np. posiadania wykwalifikowanej kadry z doświadczeniem w realizacji remontów obiektów wpisanych do rejestru zabytków.

– Obecnie trwają procedury uzupełnienia dokumentów przetargowych. Umowa z wykonawcą zostanie podpisana, gdy tylko ŁSI otrzyma finansowanie zewnętrzne na realizację projektu, o co aktualnie zabiegamy – informuje Tomasz Piotrowski, prezes ŁSI.

Przypomnijmy, początkowo inwestor – Łódzka Spółka Infrastrukturalna szukała partnera do realizacji tej dużej i kosztownej inwestycji. Remont miał być zrealizowany w formule partnerstwa prywatno-publicznego, ale negocjacje z zainteresowanymi nie przyniosły zadowalających rezultatów. W związku z tym ŁSI samodzielnie zmodernizuje monumentalny dawny dom robotniczy przy ul. Ogrodowej 24.

Spółka posiada już gotową dokumentację inwestycji, łącznie z aktualnym pozwoleniem na budowę, więc remont będzie mógł się rozpocząć, po zakończeniu procedury uzupełnienia dokumentów przetargowych.

Materiały inwestora
Materiały inwestora
Materiały inwestora
Materiały inwestora

Co powstanie w famule z ul. Ogrodowej po remoncie?

Budynek przy ul. Ogrodowej 24 zostanie przebudowany na obiekt wielofunkcyjny (mixed-use). Zaoferuje na parterze 17 lokali użytkowych (dla lokalnych przedsiębiorców i autorskich konceptów). Będzie też 58 w pełni wyposażonych mieszkań w najmie krótkoterminowym oraz 48 mieszkań. Na powierzchnie biurowe (blisko 2 tys. mkw.), zarezerwowano trzy kondygnacje budynku od strony ul. Ogrodowej. W części tej przestrzeni być może powstaną elastyczne biura serwisowane.

Materiały inwestora
Materiały inwestora
REKLAMA
Materiały inwestora
Materiały inwestora

Będzie ekologicznie

ŁSI kładzie duży nacisk na ekologię obiektu. Poza bogatą roślinnością, która pojawi się między budynkami oraz na nich (kwietne łąki, drzewa, trawniki rekreacyjne, zielone dachy i ściany, ogród deszczowy).

Ogrodowa 24 ma posiadać wydajną instalację fotowoltaiczną zapewniającą zasilanie obiektu, instalację do odzysku wody szarej, zbiornik wody deszczowej, ekologiczny system wspomagania ogrzewania z rekuperacją (odzyskiem energii cieplnej z wentylacji) i instalację ograniczającą zużycie wody w toaletach.

Materiały inwestora

Zdjęcia z czerwca 2020 roku:

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA