Za 45 milionów złotych Twierdza Srebrna Góra przejdzie wielką rewitalizacjęFoto: Tomekziel - Praca własna - licencja CC BY-SA 4.0-pl / Wikimedia Commons

Za 45 milionów złotych Twierdza Srebrna Góra przejdzie wielką rewitalizację

Orzech
Orzech
REKLAMA

W środę, 9 marca na terenie największej górskiej twierdzy w Europie – Twierdzy w Srebrnej Górze wmurowano kapsułę czasu, która upamiętni największą w historii tego wielkiego, zabytkowego obiektu inwestycję. Dzięki środkom finansowym pozyskanym z funduszy norweskich ruszyły prace rewitalizacyjne i remontowe, w ramach których zostaną odtworzone i odgruzowane wnętrza, powstanie hostel, restauracja, odtworzony zostanie historyczny drewniany most i stworzona nowa oferta edukacyjna.

Łącznie na realizację wszystkich zaplanowanych przedsięwzięć pozyskano kwotę 45 milionów złotych. Realizowany obecnie projekt opiewa na kwotę dwukrotnie większą, niż zainwestowano w remonty tego jednego z najbardziej popularnych obiektów turystycznych na Dolnym Śląsku przez ostatnie 20 lat.

Pomimo rozpoczętych prac renowacyjnych, obiekt jest dostępny dla turystów. Dzięki zaplanowanym do realizacji inwestycjom, Twierdza Srebrna Góra stanie się także miejscem spotkań, rekreacji oraz swego rodzaju centrum kultury i edukacji.

Przypomnijmy, na początku listopada 2020 roku twierdza otrzymała 15.107.899,99 zł dofinansowania z funduszy norweskich na realizację dużego projektu, którego całkowity koszt to 21.862.020 zł. W ramach tego przedsięwzięcia udostępnione zostaną dla zwiedzających nowe przestrzenie Twierdzy Srebrna Góra.

Odbudowane zostaną również mosty (jeden z nich ma zostać w pełni zrekonstruowany). Wyremontowane zostaną także kolejne kazamaty, na terenie obiektu pojawi się wiele nowoczesnych, multimedialnych rozwiązań. Według planów jeszcze bardziej zaakcentowane zostaną dawne rzemiosła działające niegdyś w fortyfikacji i Srebrnej Górze.

W ramach inwestycji renowacji poddane zostaną następujące części twierdzy: Rawelin, Fort Rogowy, Esplanada, Bastion Górny, Kawalier, Donjon – łącznie 7 844,23 mkw. Na terenie obiektu powstaną dwie nowe ścieżki edukacyjne – jedna o długości 950 m (wzdłuż południowej fosy) i druga o długości 360 m (Donjon-Rawelin).

REKLAMA

Odwiedzający zabytkową fortyfikację w Srebrnej Górze, będą mogli podejrzeć budowę mostu łączącego Donjon z Bastionem Górnym, która będzie się odbywać zgodnie z dawną sztuką.

Foto: Tomekziel - Praca własna - licencja CC BY-SA 4.0-pl / Wikimedia Commons

Warto podkreślić, że od 2006 roku do tej pory na renowację Twierdzy Srebrna Góra wydano łącznie około 25 milionów złotych, teraz – w ramach dwóch dużych projektów w jej dalszy remont zainwestowane zostanie w sumie kolejne prawie 45 milionów zł.

Dzięki 10,5 mln zł dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego przyznanej 30 marca 2020 roku trwa również realizacja wartego łącznie 16,5 miliona złotych innego projektu, polegającego na utworzeniu bazy noclegowej, restauracji i niezbędnych przyłączy do Twierdzy. Dzięki tym inwestycją, remontowi i konserwacji poddane zostaną setki metrów kwadratowych murów i sklepień na terenie całego obiektu, a powierzchnia użytkowa (nowe ekspozycje, sale wielofunkcyjne, hostel dla 58 osób i restauracja) wyniesie ponad 2,2 tys. mkw.

Część prac ma zostać sfinalizowana w połowie 2022 roku. Finał wszystkich prac rewitalizacyjnych i remontowych na terenie tego zabytkowego, historycznego obiektu przewiduje się na kwiecień 2024 r.

Inwestor, Gmina Stoszowice w ramach prowadzonych inwestycji nie planuje rozbudowy dotychczasowych parkingów. Powraca jednak temat możliwości realizacji innego przedsięwzięcia – budowy kolei gondolowej pomiędzy centrum Srebrnej Góry – a szczytem na którym posadowiona jest Twierdza Srebrnogórska. Być może już wkrótce dowiemy się czy i kiedy uda się zrealizować ten ciekawy pomysł?

Komentarze (2)

Napisz komentarz
Kajtman
@
Wawka
(gość)
dzięki inwestycją czy dzięki inwestycjom?
Dziękujemy za uwagę. Błąd został poprawiony.
Wawka(gość)
dzięki inwestycją czy dzięki inwestycjom?
REKLAMA