Zakończył się ostatni etap remontu elewacji budynków w Kolonii Wawelberga w Warszawie Urząd m.st. Warszawy

Zakończył się ostatni etap remontu elewacji budynków w Kolonii Wawelberga w Warszawie

Orzech
Orzech
REKLAMA

Zakończył się ostatni etap remontu elewacji budynków w Kolonii Wawelberga przy ul. Wawelberga 3 i Górczewskiej 15. Wspólnoty mieszkaniowe prowadziły go przy wsparciu finansowym m.st. Warszawy od 2019 r. Etapowane remonty w Kolonii Wawelberga prowadzone w latach 2018-22 otrzymały łącznie 1 396 910 zł dotacji m.st. Warszawy.

Zniszczone i silnie zabrudzone budynki odzyskały piękny kolor cegły ceramicznej, a zdobiące je dekoracyjne stały się czytelne.

Wawelberga 3

W tym roku Wspólnota Mieszkaniowa Wawelberga 3 dokończyła prace konserwatorskie na elewacji południowej, której część została wyremontowana w 2021 r. Cegły elewacyjne zostały oczyszczone, odsolone i wzmocnione. Najbardziej uszkodzone fragmenty przemurowano i odtworzono oryginalne dekoracje. Prace kosztowały niemal 272 tys. zł, z czego 175 tys. zł pochodziło z miejskiej dotacji.

Górczewska 15

Wspólnota z ul. Górczewskiej 15 przeprowadziła natomiast prace przy elewacjach szczytowych swojego budynku. Ściany wschodnia i zachodnia oryginalnie miały nie być eksponowane, więc wykonano je niedbale, z cegły o niższej jakości. Ich renowacja była wyzwaniem dla konserwatorów. Ten etap prac kosztował prawie 290 tys. zł, natomiast udział miasta wyniósł 144 tys. zł.

Urząd m.st. Warszawy
REKLAMA
Urząd m.st. Warszawy

Kolonia Wawelberga

Miasto od lat wspiera remonty w Kolonii Wawelberga, która powstała w latach 1898–1900. Zespół jest najstarszym przykładem osiedla robotniczego w Warszawie. Oprócz wspominanych remontów elewacji, w 2017 r. wspólnota z ul. Górczewskiej 15 wyremontowała klatki schodowe (kwota dotacji 44 tys.), a w 2018 r. przejazd bramowy (z dotacją w wysokości 24 tys. zł).

Natomiast wspólnota mieszkaniowa sąsiedniego budynku pod adresem Górczewska 15A w latach 2020-21 wyremontowała dach, na który miasto przyznało prawie 340 tys. zł. Obecnie mieszkańcy przygotowują się, aby w ślad za sąsiadami, przeprowadzić w kolejnych latach kompleksowy remont elewacji swojego budynku.

Etapowane remonty w Kolonii Wawelberga prowadzone w latach 2018-22 otrzymały łącznie 1 396 910 zł dotacji m.st. Warszawy.

Źródło: Urząd m.st. Warszawy

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA