Zmniejszenie ryzyka podtopień i stworzenie zielonej przestrzeni rekreacyjnej – to cele jakie postawił sobie Poznań decydując się na budowę zbiornika retencyjnego na Łacinie. Inwestycja odegra kluczową rolę we wzmocnieniu ochrony miasta przed skutkami intensywnych opadów i postępujących zmian klimatycznych. Nowy zbiornik znacznie odciąży dolny odcinek kolektora Berdychowo.
Budowa zbiornika retencyjnego, o powierzchni około 2800 m² i pojemności do 1900 m³ trwa. Trafią do niego wody deszczowe i roztopowe, które później systemem kanalizacji będą odprowadzane do Warty. Dlaczego to takie ważne?
– Projekt ten to istotny krok w stronę bardziej efektywnego gospodarowania wodami opadowymi w Poznaniu. Główną funkcją nowego zbiornika retencyjnego na Łacinie będzie odciążenie kolektora Berdychowo w jego dolnym odcinku – szczególnie podczas intensywnych opadów deszczu. To bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa hydrologicznego miasta – mówi Tomasz Wilas, Starszy Kierownik Projektów w Poznańskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o.

Zbiornik powstaje w sąsiedztwie centrum handlowego i zabudowy mieszkaniowej. To ze strony wykonawców prac wymaga szczególnej dbałości o bezpieczeństwo, logistykę oraz ograniczenie uciążliwości dla mieszkańców.
– Prace są prowadzone w gęsto zurbanizowanej przestrzeni, co oznacza konieczność precyzyjnego planowania dostaw, ograniczenia hałasu i pylenia oraz zachowania maksymalnej czystości i porządku wokół terenu budowy. Dbamy również o czytelną komunikację z lokalną społecznością i bieżące informowanie mieszkańców o postępach oraz ewentualnych utrudnieniach, by zminimalizować ich wpływ na codzienne funkcjonowanie tej części miasta – podkreśla Łukasz Agaś, Dyrektor Kontraktu / Kierownik Zespołu Wykonawcy w PGTB Sp. z o.o.
Co istotne, ta inwestycja ma nie tylko wymiar infrastrukturalny, ale również społeczny i ekologiczny. Zbiornik będzie pełnił bardzo ważną dla Poznania funkcję hydrologiczną, ale też stanie się kolejną oazą zielni w mieście.
Po zakończeniu prac teren dookoła zostanie zagospodarowany jako zielona, przyjazna przestrzeń rekreacyjna.
– Wody opadowe zgromadzone w zbiorniku będą wykorzystywane m.in. do podlewania zieleni, co doskonale wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju. Dodatkowo powstanie nowa ulica – Olgi Sipowicz-Kory – która poprawi układ komunikacyjny tej części miasta – mówi Tomasz Wilas, Starszy Kierownik Projektów w Poznańskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o.

Technologia Trenchmix – efektywność i troska o środowisko
Budowa zbiornika okazała się dużym wyzwaniem. Teren na którym prowadzone są prace jest bardzo wymagający – badania geologiczne wykazały m.in. obecność iłów na znacznych głębokościach, jest też wysoki poziom wód gruntowych. Dlatego konieczne była zmiana niektórych rozwiązań projektowych i zastosowanie zaawansowanej technologii Trenchmix. To metoda umożliwiająca wykonanie szczelnych i trwałych przesłon przeciwfiltracyjnych, idealna w warunkach wysokiego poziomu wód gruntowych.
W ramach inwestycji Soletanche Polska realizuje przesłonę przeciwfiltracyjną w technologii Trenchmix o długości około 263 metrów bieżących i głębokości sięgającej 10 metrów.
Trenchmix (TRMX) zyskuje na popularności ze względu na swoją efektywność i wszechstronność oraz czas wykonania. To technologia wgłębnego mieszania gruntu, która polega na niszczeniu struktury gruntu i jednoczesnym podawaniu spoiwa. Ma kilka zalet ekologicznych, które czynią ją atrakcyjną opcją w kontekście zrównoważonego budownictwa.
– Przede wszystkim minimalizacja powstających odpadów. Proces mieszania gruntu z zaczynem odbywa się na miejscu, co redukuje potrzebę transportu materiałów i minimalizuje ilość urobku wydobywanego z gruntu. – mówi Paweł Bułak, Kierownik Projektu w Soletanche Polska Sp. z o.o. i dodaje: – Kolejnym aspektem jest ograniczenie emisji CO2. W porównaniu do tradycyjnych metod fundamentowania, Trenchmix może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla dzięki efektywniejszemu zastąpieniu cementu specjalnymi dodatkami takim jak popioły lotne. Popioły lotne, będące produktem ubocznym spalania węgla, mogą zastąpić część cementu w mieszance. Dzięki temu zmniejsza się ilość cementu potrzebnego do produkcji, co prowadzi do obniżenia emisji CO2. Pozwala to także na efektywne wykorzystanie odpadów przemysłowych, które w przeciwnym razie mogłyby trafić na składowiska.

Trenchmix to wyjątkowo szybka metoda (dziennie można wykonać nawet 700 mkw. przesłony), a to oczywiście wpływa na redukcję kosztów.
Soletanche Polska to firma z wieloletnim doświadczeniem w realizacji projektów hydrotechnicznych i przeciwpowodziowych na terenie całego kraju. O jej profesjonalizmie najlepiej świadczą wykonane już inwestycje, m.in. przebudowa wałów przeciwpowodziowych rzeki Wisłoki w miejscowości Chrząstów koło Mielca czy rzeki Wisły w gminie Dragacz niedaleko Grudziądza. Do istotnych realizacji należą również budowa zbiornika retencyjnego w Kluczborku, modernizacja wałów w Maciejowicach i prace przy zabezpieczeniach przeciwpowodziowych we Wrocławiu. Spółka była także odpowiedzialna za awaryjne uszczelnianie wału „Metalchem” w Opolu, naprawę wału w miejscowości Borusowa oraz przebudowę wałów rzek Wisły i Starego Brenia w Ostrówku koło Mielca.
Projekt realizowany jest przez AQUANET S.A., przy wsparciu Poznańskich Inwestycji Miejskich Sp. z o.o. jako inwestora zastępczego. Generalne wykonawstwo inwestycji powierzono firmie PGTB Sp. z o.o., nadzór inżynierski sprawuje Sweco Polska Sp. z o.o., natomiast za realizację specjalistycznych prac geotechnicznych odpowiada Soletanche Polska Sp. z o.o.
Znaczna część przedsięwzięcia jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, pozyskanych przez AQUANET w ramach programu „Gospodarowanie wodami opadowymi w Poznaniu” z Funduszy Europejskich.