72 nowe mieszkania na warszawskiej PradzeMinisterstwo Rozwoju i Technologii

72 nowe mieszkania na warszawskiej Pradze

Wojciech.Jenda

Na kwiecień przyszłego roku planowane jest ukończenie inwestycji w Warszawie przy ul. Stolarskiej. Dzięki rządowemu wsparciu w wysokości blisko 16,8 mln zł do użytku zostaną oddane 72 mieszkania, które zasilą zasób lokali komunalnych dzielnicy Praga-Północ. W przekazaniu funduszy władzom dzielnicy udział wzięli minister rozwoju i technologii Waldemar Buda oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński.

Społeczne budownictwo czynszowe to model zaspakajania potrzeb mieszkaniowych bardzo popularny w całej zachodniej Europie – im więcej takich mieszkań znajdzie się w gestii gmin, tym mniej osób będzie czekało w kolejkach, by wynająć mieszkanie na warunkach komercyjnych. A to da to impuls do obniżek cen wynajmu. Dlatego tyle uwagi poświęcamy stałemu wspomaganiu samorządów, dając im potężne finansowe wsparcie na budowę lokali z umiarkowanym czynszem. I dlatego też budżet rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego na 2023 r. niedawno zwiększyliśmy z 1,65 mld zł do aż blisko 2 mld zł – poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Nasz rząd od samego początku swojej działalności troszczy się o osoby o przeciętnych i niskich dochodach oraz zagrożone wykluczeniem społecznym. Dlatego realizujemy wielkie programy społeczne, które ograniczyły obszary biedy w naszym kraju, szczególnie biedy dzieci – z 30 do ok. 4 proc. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkich stać na zakup własnego lokalu. Tu ważna rolę mają do odegrania samorządy. Ale rząd nie pozostawia samorządów samym sobie, wspierając rozwój budownictwa komunalnego i socjalnego. To wsparcie sięga 80 procent kosztów budowy nowych lokali. W Warszawie, przy ul. Stolarskiej, powstają w tej chwili 72 takie mieszkania, które w 80 proc. są finansowane z budżetu państwa – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński.

REKLAMA