DODAJ

Przetargi na kilkadziesiąt kilometrów drogi S3

Drogi i mosty / dolnośląskie
Przetargi na kilkadziesiąt kilometrów
RynekInfrastruktury
2013-09-03 10:17:00

Ruszyły postępowania przetargowe na kolejne kilometry drogi ekspresowej S3, tym razem w województwie dolnośląskim. Przetargi ograniczone ogłoszone przez wrocławski oddział GDDKiA obejmują odcinki trasy S3 o długości prawie 46 km.

Wybudowanie drogi ekspresowej S3 umożliwi połączenie autostrady A2 i A4. Droga S3 jest położona w uzupełniającym korytarzu TINA, który łączy wybrzeże Polski z paneuropejskimi korytarzami transportowymi. Prowadzi południkowo od zespołu portów morskich Świnoujście – Szczecin na północy, następnie wzdłuż zachodniej granicy kraju przez Gorzów Wielkopolski, Zieloną Górę, potem przez Zagłębie Miedziowe aż do południowej granicy z Czechami.


 


Powstanie drogi ekspresowej S3 poprawi nie tylko aspekty komunikacyjne w regionach, przez które przebiegnie. W ramach planowanego odcinka trasy S3 powstać ma między innymi 98 obiektów inżynierskich, w tym mosty, estakady, wiadukty i przejścia dla zwierząt.


 


W celu zapewnienia jak najlepszych połączeń drogowych z tym odcinkiem trasy, przewidziano powstanie węzłów Nowa Sól Południe, Nowe Miasteczko, Gaworzyce, Drożów, Potoczek, Kaźmierzów, Polkowice, Lubin Północ, Lubin Zachód, Lubin Południe, Legnica Północ i Legnica Zachód.


 


Pierwsze postępowanie obejmuje odcinek od węzła Lubin Południe do węzła Legnica II o długości około 22,6 km, kolejne dotyczy odcinka od węzła Lubin Północ do węzła Lubin Południe, a jego długość to 11,3 km, ostatnie postępowanie dotyczy odcinka od węzła Kazimierzów do węzła Lubin Północ o długości około 14,4 km.


 


Wszystkie ogłoszone postępowania są dwuetapowe. Pierwszy to składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, a drugi to składanie ofert cenowych przez zaproszonych wykonawców. Będzie to maksymalnie 20 podmiotów.


 


W tym roku GDDKiA ogłosiła już postępowania na 28 odcinki na 374,2 km dróg ekspresowych. Do końca tego roku ogłoszone zostaną przetargi na 25 odcinków na 357,8 kilometrów. Zgodnie z planem w całym 2013 roku zostaną ogłoszone przetargi na 54 odcinki dające w sumie 732,4 km dróg ekspresowych.