DODAJ

KGHM zainwestuje 10 miliardów złotych na Dolnym Śląsku w ciągu 4 lat

Dolny Śląsk
KGHM zainwestuje 10 miliardów
Orzech
2017-08-24 14:42:55
Plan polskiego rządu dla państwowego KGHM-u zakłada w najbliższych latach miliardowe inwestycje w Polsce, na terenie Dolnego Śląska. Miedziowy koncern zamierza przeznaczyć na inwestycje w tym regionie ponad 10 miliardów złotych w przeciągu 4 najbliższych lat.

Pieniądze mają służyć utrzymaniu produktywności i efektywności wydobycia miedzi, której pokłady znajdują się na coraz niższych poziomach i w coraz trudniejszych warunkach geologicznych przez co koszty są coraz większe.

Rząd i parlament mają pracować nad zmianami, które m.in. umożliwią wydobycie rud miedzi do głębokości niższej niż 1200 m, jak jest obecnie, ale do 1500 czy 1600 metrów. 

Głównym celem i zadaniem inwestycji KGHM w Polsce jest ma być dostarczenie odpowiedniej ilości miedzi i srebra na rynek przez najbliższe kilkanaście lat. Według polskiego rządu ważne jest też, żeby KGHM dobrze funkcjonował i dalej się rozwijał.

KGHM jest największym producentem srebra i ósmym procentem miedzi na świecie, posiadającym dostęp do czwartych pod względem wielkości zasobów miedzi. Miedziowy koncern płaci także, jako jedyny w Polsce, podatek od kopalin. W 2016 roku było to 1,6 mld zł, które wpłyneło do budżetu państwa.

Źródło: materiały prasowe