DODAJ

Rozbiorą komin w elektrociepłowni

Przemysł / Kraków
Rozbiorą komin w elektrociepłowni
Damian Daraż
2016-09-09 11:44:45
Za tydzień rozpocznie się demontaż jednego z dwóch wysokich kominów w elektrociepłowni "Łęg". To efekt budowy nowej instalacji odsiarczania spalin.

Francuska spółka EDF, do której należy zakład, aby spełnić nowe normy dotyczące emisji zanieczyszczeń wybudowała nową, 120-metrową konstrukcję, która jest częścią instalacji odpowiedzialnej za znaczne ograniczenie emisji tlenków siarki i azotu.

Budowa komina była wymuszona wymogiem umieszczenia filtrów i absorberów, już na samym początku realizacji inwestycji. I już na początku przekreśliło to użyteczność jednego z dwóch wysokich kominów.

Jeden wysoki komin zostanie zachowany jako rezerwowy, komin obok jest niepotrzebny – początkowo władze spółki chciały go zamurować i zachować, na to jednak nie zgodzili się samorządowcy, którzy naciskają, aby jeden niepotrzebny komin rozebrać.

Ma im w tym pomóc sporządzony plan zagospodarowania przestrzennego, który nie zezwala, aby w tym miejscu stały trzy kominy.

Komin rozbierany będzie powoli, cegła po cegle – władze spółki EDF odstąpiły od pomysłu podkładania pod konstrukcję ładunków wybuchowych, ze względu na bliskie sąsiedztwo innych budynków i instalacji na obszarze zakładu.

Kominy elektrociepłowni "Łęg" już z początkiem lat 70 dwudziestego wieku wpisały się w krajobraz Krakowa. Wyższy komin 262 metry, wciąż będzie działał, jako ten rezerwowy. Niższy 226 metrowy, zostanie rozebrany.


Historia


1963
- Decyzja o budowie elektrociepłowni

1968 - Rozpoczęcie budowy elektrociepłowni

1970- Uruchomienie pierwszego kotła wodnego nr. 1

1971 - Elektrociepłownia Kraków-Łęg została połączona z Elektrownią Wodną Dąbie, Elektrownią Wodną Przewóz i Elektrownia Dajwór w zespół Elektrociepłowni Kraków

1977 - Otwarcie pierwszego bloku ciepłowniczego

1986  - Zakończono Budowę, elektrociepłownia osiągnęła moc elektryczną 460 MW, oraz cieplna 1547 MW

1989 - Utworzenie przedsiębiorstwa państwowego Elektrociepłownia Kraków-Łęg

1992 - Utworzenie spółki Elektrociepłownia KRAKÓW S.A.

1998 - Zamknięcie transakcji sprzedaży akcji elektrociepłowni, 55% akcji kupuje konsorcjum EDF

2004 - Pożar w elektrociepłowni

2013 - Połączenie spółek Elektrownia Rybnik, EDF Polska i Elektrociepłownia Kraków

2014 - Początek prac budowlanych przy instalacji odsiarczania spalin