DODAJ

Siatka na "szkieletorze" dopiero w styczniu

Biura / Kraków
Siatka na "szkieletorze" dopiero
Damian Daraż
2016-12-08 21:05:44
Właściciele niedokończonego wieżowca stojącego przy rondzie Mogilskim wstrzymali część prac rozbiórkowych. Wszystko przez siatkę, która miała oplatać całą konstrukcję.

Specjalna siatka na "szkieletorze" miała zostać zamontowana jeszcze w listopadzie, po to by chronić sąsiadującą zabudowę przed kurzem i pyłem jaki towarzyszy podczas prac rozbiórkowych. Właściciele budynku nie kryją, że pojawiły się komplikacje.

 Siatka, ze względu na to że nie będzie przepuszczać powietrza, może zachowywać się po prostu jak żagiel i musi zostać odpowiednio zamontowana, by nie zerwały jej mocne podmuchy wiatru. Te elementy mocujące, które utrzymywały zawieszone wcześniej na "szkieletorze" banery reklamowe (przepuszczające powietrze), okazały się zbyt słabe dla naszej szczelnej siatki. Dlatego po dokonaniu odpowiednich obliczeń postanowiliśmy je zmienić – tłumaczy na łamach Dziennika Polskiego Henryk Gaertner z firmy GD&K Group, która jest współwłaścicielem obiektu.

Siatki na razie nie będzie, więc firma GD&K wstrzymała się z częścią prac rozbiórkowych, chodzi o kruszenie i usuwanie betonowych elementów wieży, tak by pozostał tylko sam stalowy szkielet wieżowca.

– Będzie to wykonywane ręcznie, a wiadomo, że przy skuwaniu betonu unosi się pył itd. Nie chcemy, by opadał on na okoliczne budynki  podkreśla Henryk Gaertner.

Tak więc skuwanie betonowych elementów konstrukcji rozpocznie się na początku przyszłego roku. Wtedy to właśnie siatka ma opleść cały wieżowiec. Okalająca siatka oprócz funkcji zabezpieczającej, będzie tez pełnić inną, a mianowicie estetyczną. Pojawi się na niej wizualizacja przyszłego wyglądu "szkieletora", który przejdzie metamorfozę w ekskluzywny wieżowiec Unity Tower. Po dobudowie górnych kondygnacji, łącznie będzie ich 27, wysokość obiektu wyniesie 102,5 metra, tak więc ok. 10 metrów więcej niż obecna wysokość.

Sam środek wieży przeznaczony zostanie przede wszystkim na biura. Dwie najwyższe kondygnacje, które praktycznie w całości będą przeszklone, przeznaczone zostaną na taras widokowy, sale konferencyjne, restauracje.

Współwłaściciel wieżowca przekonuje, że przesunięte o dwa miesiące główne prace rozbiórkowe, nie będą miały wpływu na ostateczny termin zakończenia budowy, który został ustalony na grudzień 2019 roku. Koszt całej inwestycji Unity Center szacowany jest na ok. 100 mln euro.

Od kwietnia tego roku, kiedy to prace przy "szkieletorze" wznowiono po 37 letniej przerwie, wyburzona została niska zabudowa przylegająca do głównej wieży. Skuwanie wieży z jej betonowych elementów potrwać ma około 3 miesiące. Ze względu na wysokość obiektu nie jest planowane spuszczanie skruszonych elementów rurą z samej góry, będzie je trzeba transportować piętro po piętrze.

Tak więc po trwających 3 miesiące pracach rozbiórkowych. W  kwietniu 2017 roku rozpocznie się docelowa budowa obiektu.