DODAJ

W styczniu rusza rozbiórka byłych przychodni lekarskich, pod budowę Urzędu Marszałkowskiego

Budynki użyteczności publicznej / Kraków
W styczniu rusza rozbiórka
Damian Daraż
2018-01-02 20:27:02
W styczniu ruszają prace rozbiórkowe zabudowy po byłych przychodniach lekarskich. Prace rozbiórkowe potrwają ok. 8 tygodni. Następnie Urząd Marszałkowski przystąpi do budowy nowego Ratusza Marszałkowskiego.

Zwycięzcą wyłonionym w przetargu została firma Trans-Ziem. Prace rozbiórkowe rozpoczną się na początku stycznia i potrwają ok. dwa miesiące.

Pod koniec lutego 2018 roku inwestycja powinna uzyskać promesę. Inwestor w marcu rozpisze przetarg na wykonawcę projektu. Jeśli przetarg rozstrzygnie się szybko i sprawnie, oraz bez odwołań, to prace budowlane powinny ruszyć w czerwcu 2018 roku. Sama budowa potrwa ok 36 miesięcy.

Ratusz Marszałkowski

U zbiegu alei Pokoju i alei Powstania Warszawskiego ma powstać tzw. Super Magistrat, nowy ratusz Urzędu Marszałkowskiego, wraz z restauracjami, barami, sklepami oraz bankami. Nowo powstający kompleks to nie tylko sam urząd, ale również otwarta przestrzeń do spotkań turystów i mieszkańców, tętniąca życiem do późnych godzin wieczornych, zachęcać mają do tego ogólnodostępne i podświetlone place wewnątrz kompleksu, wygodnie urządzona przestrzeń do spotkań z dużą ilością zieleni.

W pierwszym etapie inwestycji powstaną trzy budynki oraz parking podziemny na 301 samochodów. Wielkość powierzchni użytkowej pierwszego etapu ma wynieść 30 tys. mkw. W budynkach tych pracować będzie ok 2,2 tys. osób.

Według początkowych wyliczeń szacowano, że inwestycja pochłonie około 130-160 mln zł. Obecnie kosztować ma 230-240 mln zł. Na dzień dzisiejszy Urząd Marszałkowski skupia się się na realizacji pierwszego etapu inwestycji, w przyszłości zostanie zrealizowany drugi etap od strony al. Pokoju. Docelowo w całym kompleksie pracować ma ok. 3,5 tys. osób.