DODAJ

GDDKiA unieważniła konsultacje w sprawie obwodnicy metropolitalnej

Drogi i mosty / Gdańsk
GDDKiA unieważniła konsultacje w
RynekInfrastruktury
2013-02-12 11:16:35
Gdański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad anulował dotychczasowe efekty konsultacji społecznych, które przeprowadzono w Żukowie w sprawie obwodnicy metropolitalnej. Instytucja obawia się, że zbieranie opinii od mieszkańców nie było przeprowadzone rzetelni – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Już od dawna budowa obwodnicy metropolitalnej na terenie gminy Żukowo budzi emocje. Zgodnie z prośbą dwóch przedsiębiorców, przebieg obwodnicy ma zostać przesunięty poza tereny ich firm, przez co zbliży się o 100-200 m do nowych zabudowań w Baninie. Drugi wariant zakłada przebieg pomiędzy wariantem GDDKiA i przedsiębiorców.


Ze względu na trwający spór GDDKiA zorganizowała pod koniec stycznia tego roku spotkanie z mieszkańcami Miszewa, Banina i Pępowa. Przeprowadzono także badanie ankietowe, które miało pomóc w wybraniu najbardziej akceptowalnego wariantu obwodnicy.


 


GDDKiA po zabraniu urny z ankietami postanowiła unieważnić 283 głosy. – Mamy podejrzenia, że doszło do mataczenia w trakcie zbierania ankiet. Zależy nam na tym, by badanie zostało przeprowadzone jak najrzetelniej, bo od tego zależy przebieg trasy – wyjaśnia Piotr Michalski, rzecznik GDDKiA w Gdańsku.Burmistrz Żukowa uważa, że decyzja GDDKiA o zabraniu urny i unieważnieniu głosów jest absurdem oraz zaskoczeniem, zwłaszcza, że urna była zabezpieczona, co potwierdzili przedstawiciele GDDKiA oraz urzędu gminy w Żukowie.Według marszałka województwa Mieczysława Struka, GDDKiA nie powinna podejmować takich decyzji bez jakiegokolwiek wyjaśnienia sprawy i nie przemyślała odpowiednio swojego kroku. – Jśli Generalna Dyrekcja ma wątpliwości co do badań, które sama przeprowadza, od początku powinna dopilnować ich rzetelności. Obawiam się też, że ten krok podważy zaufanie do tych konsultacji – uważa marszałek Struk.


 


GDDKiA poinformowała, że od tej pory głosy w badaniu ankietowym będzie można oddawać tylko w siedzibie GDDKiA w Gdańsku w przedłużonym terminie do 20 lutego 2013 roku. „Do wszystkich osób, które poprawnie oddały swój głos do urny w Żukowie zostanie wystosowane pismo informujące o jego anulowaniu i możliwości ponownego wyrażenia swojej opinii poprzez wypełnienie ankiety i zdeponowanie jej w urnie znajdującej się w siedzibie GDDKiA” – wyjaśnia GDDKiA w komunikacie.