DODAJ

Skanska liderem zrównoważonego rozwoju – dwie nagrody w konkursie Central & Eastern European Real Estate Quality Awards 2012

Biura / Warszawa
Skanska liderem zrównoważonego rozwoju
Kajtman
2012-04-24 13:29:28

Podczas Gali CEEQA 2012 Industry Awards, która odbyła się 17 kwietnia w warszawskim Hotelu Marriott, Skanska Commercial Development Europe otrzymała dwie nagrody: Green Leadership Award oraz tytuł RealGreen Developer of the Year. Nagrody w kategorii RealGreen za szczególne osiągnięcia w dziedzinie zrównoważonego budownictwa przyznawane były w tym roku po raz pierwszy. Skanska została wyróżniona za zaangażowanie w realizację projektów zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz promowanie idei zielonego budownictwa w Europie Środkowo-Wschodniej.


 


„Jesteśmy bardzo dumni, że po raz drugi zostaliśmy nagrodzeni jako lider w zakresie zrównoważonego rozwoju. Wszystkie nasze projekty zostały zaprojektowane z myślą o przyszłości, co oznacza, że zarówno proces budowy, jak i oddziaływanie budynków będą miały minimalny wpływ na środowisko naturalne. Obecnie pracujemy nad 7 projektami w Europie Środkowo-Wschodniej, dzięki czemu wkrótce oddamy do użytku w sumie 150 000 mkw. zielonej powierzchni biurowej” – powiedział Nicklas Lindberg, prezes Skanska Commercial Development Europe. 


 


Wszystkie projekty Skanska Commercial Development Europe są projektowane i realizowane zgodnie z kryteriami certyfikacji środowiskowych LEED oraz EU GreenBuilding. Firma obecnie prowadzi prace nad 7 projektami zlokalizowanymi w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Pradze oraz Budapeszcie. W ciągu kliku najbliższych miesięcy Skanska CDE zamierza także rozpocząć 6 kolejnych projektów, w wyniku czego firma będzie miała w realizacji łącznie 240 000 mkw. powierzchni biurowej.


 


Pięć z siedmiu obecnie realizowanych projektów powstaje w Polsce. W 2011 roku Skanska Property Poland rozpoczęła w Warszawie budowę swojego flagowego projektu – Atrium 1, który powstaje przy rondzie ONZ. Będzie to pierwszy budynek typu Deep Green w Europie Środkowo-Wschodniej. Zgodnie z Paletą Kolorów Skanska tak określa się obiekt o niemal zerowym wpływie na środowisko naturalne. Podczas budowy i projektowania Atrium 1 zastosowano liczne innowacyjne rozwiązania, które pozwolą na znaczne ograniczenie oddziaływania budynku na środowisko naturalne, a ponadto zmniejszą koszty operacyjne przyszłych najemców, w szczególności dzięki niższym rachunkom za wodę oraz elektryczność.


 


Skanska nie ogranicza się jednak tylko do coraz bardziej ambitnych rozwiązań w dziedzinie zielonego budownictwa. Deweloper kładzie także duży nacisk na edukowanie najemców w zakresie zrównoważonego rozwoju i pragnie, aby potrafili w jak największym stopniu korzystać z rozwiązań, które im oferuje. Skanska wspiera również najemców w nawiązywaniu relacji ze swoimi partnerami biznesowymi. W ostatnim czasie deweloper podpisał między innymi umowy z firmami STENA (odbiór i recykling odpadów) oraz TAURON (do zielonych biurowców dostarczana będzie energia z odnawialnych źródeł).