Środki z MdM szybko topnieją

Środki z MdM szybko topnieją

wielkopolskie
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Kończy się pierwsza część puli pieniędzy w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, przeznaczona na rok 2018. Druga jej część zostanie odblokowana dopiero w styczniu. Dla klientów to informacja, że niedługo mieszkań z rządowym dofinansowaniem nie będzie.
Na rok 2017 przewidziano łącznie 746 mln zł, stanowiących dofinansowanie dopłat do kredytów hipotecznych z programu Mieszkanie dla Młodych. Ostatniego dnia stycznia Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił, że pula na 2017 rok już się skończyła i wnioski nie będą przyjmowane. – Pierwsza część puli przeznaczonej na 2018 rok w wysokości 381 mln zł, która została uruchomiona, także jest na wyczerpaniu. Druga część tej puli zostanie uruchomiona dopiero w styczniu przyszłego roku – mówi Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży firmy Agrobex. Informacja o bliskim końcu MdM jest ważna dla osób zainteresowanych nieruchomością. – Środki z MdM-u na 2018 z dnia na dzień topnieją. W puli pozostało już tylko około 100 mln. Warto więc pośpieszyć się z rezerwacją i złożeniem wszystkich potrzebnych dokumentów – zauważa Agata Nowaczyk, specjalistka z poznańskiego biura sprzedaży Ekonbud Fadom. Ostatnie miesiące, a nawet lata to duży ruch w biurach sprzedaży. – Jednym z czynników, który wpływa na spore zainteresowanie klientów, jest rządowy program MdM. 30 domów w naszej inwestycji Zielone Rabowice zostało już zarezerwowanych lub sprzedanych – informuje Magdalena Błaszkowiak-Pepel z biura sprzedaży Greenbud Development.
Z myślą o roku 2018Z rządowego programu Mieszkanie dla Młodych nadal można skorzystać, choć pośpiech przy kompletowaniu dokumentów jest wskazany, codziennie pula środków maleje. – Osoby zainteresowane kupnem domu w Zalasewie z MdM-em, zarówno na Alei Bukowej, jak i na Alei Wiśniowej, zachęcamy do szybkiego składania wniosków. Środki uruchomione na 2018 rok mogą skończyć się równie szybko, jak pula przeznaczona na rok 2017 – mówi Weronika Potarzycka, specjalistka z biura sprzedaży Planetbud Development.
Na wielkopolskim rynku nieruchomości prężnie działają deweloperzy, których inwestycje kończą się w następnym roku. Przykładem jest inwestycja Wschodnia 19 w podpoznańskim Luboniu, której termin zakończenia i oddania do użytku przypada na późną wiosnę przyszłego roku. – W odpowiedzi na potrzeby klientów zdecydowaliśmy się obniżyć ceny dużych mieszkań. Dajemy więc 5 procent rabatu, dzięki czemu, wiele lokali wpisuje się w ramy MdM-u – mówi Jarosław Szkopek, przedstawiciel inwestora Wschodnia 19. Z kolei Grupa Partner, posiadająca inwestycję Młyn nad Cybiną na poznańskim Zielińcu, oferuje 134 mieszkania w stylu loftowym, także w MdM. Planowane zakończenie inwestycji to połowa 2018 roku. – Skorzystanie z rządowego programu, kupując lokal w naszej inwestycji, wciąż jest możliwe – podkreśla Michał Wawrzyniak, dyrektor ds. nieruchomości Grupy Partner. 
REKLAMA
MdM także z gotowymi lokalamiMożliwość otrzymania wsparcia w ramach MdM to tylko jeden z czynników decydujących o wyborze mieszkania, ale rzecz jasna nie jedyny. Przywilejem jest zakup i wprowadzenie się już teraz. – Co ważne, taka opcja nie wyklucza otrzymania dofinansowania z MdM. Mieszkania na osiedlu Leśna Polana w Dopiewcu są gotowe do odbioru i jesteśmy gotowi poczekać na ostatnią transzę do stycznia przyszłego roku – zaznacza Adam Wędrychowicz z firmy Linea. Także KM Building proponuje gotowe już domy, gdzie klient po transakcji zakupu może wprowadzić się "od ręki". Dotyczy to inwestycji Rodzinny Zakątek w Błażejewku oraz Brodowa, gdzie powstaje Osiedle Słoneczne. W trakcie budowy są kolejne domy w zabudowie szeregowej, dostosowane do wymogów programu MdM. Deweloper pomaga w przygotowaniu kompletu dokumentów, jak również proponuje elastyczność w kontekście terminów płatności. 
Sytuacja na rynku nieruchomości pokazuje jednak, że jest spore grono klientów nabywających dom, czy mieszkanie, nie korzystając z rządowego dofinansowania. Przykładem mogą być Nowe Ogrody. – Transakcje zakupu mieszkań były często finalizowane dzięki zgromadzonym środkom na pokrycie wkładu własnego. Nie brakowało też transakcji gotówkowych. Dotyczy to zarówno I i II etapu, które są już gotowe, jak i III, właśnie realizowanego – podsumowuje Marlena Zapalska, prezes spółki Proxin Ogrody.
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA