Na budynku Nowego Szpitala Wojewódzkiego zawisła wiecha

Na budynku Nowego Szpitala Wojewódzkiego zawisła wiecha

Wrocław
REKLAMA

Cztery kondygnacje, około 500 łóżek dla pacjentów ulokowanych na 16 oddziałach oraz przychodnia przyszpitalna z 20 poradniami i lądowisko dla helikopterów. Wszystko to znajdzie się w Nowym Szpitalu Wojewódzkim jesienią 2014 roku. Dziś na budynku, który osiągnął już stan surowy zawisła wiecha.

Szpital powstaje w odosobnionym miejscu przy ulicy Kosmonautów w sąsiedztwie Jeżowskiej. Budowa, która rozpoczęła się w lipcu ubiegłego roku idzie pełną parą, a w środę na dachu budynku odbyło się uroczyste zawieszenie wiechy.

- To kamień milowy tej inwestycji, która jak na razie idzie zgodnie z planem. Stan surowy zamknięty powinniśmy osiągnąć w styczniu przyszłego roku - mówi marszałek województwa Rafał Jurkowlaniec.

Szpital o charakterze ratunkowym będzie nowoczesnym centrum opieki zdrowotnej dla mieszkańców Wrocławia i całego województwa dolnośląskiego. Zaprojektowany obiekt będzie nowoczesny, funkcjonalny i przyjazny, a zwarta i kompaktowa bryła budynku szpitala ułatwi komunikację zarówno pacjentom, jak i personelowi.

– Z pewnością otoczenie będzie sprzyjać szybszej rehabilitacji, bo budynek otoczony jest laskiem i polami a z okien rozpościera się piękny widok na most Rędzińskie, ale również wzgórza Trzebnickie czy Ślężę. Na terenie przyszpitalnym zostanie urządzony też niewielki park, gdzie pacjenci będą mogli odpoczywać – zachwala Rafał Guzowski, prezes zarządu spółki Nowy Szpital Wojewódzki.

Koszt całkowity inwestycji to 360 mln złotych, ale około 30 procent czyli 130 mln pochłonie wyposażenie szpitala w specjalistyczny sprzęt. Wykonawcą prac budowlanych jest firma Budimex. Do gmachu przeniosą się Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej z ulicy Traugutta oraz Okręgowy Szpital Kolejowy mieszczący się przy alei Wiśniowej. Całkowita powierzchnia szpitala wyniesie 48500 m2.

– Budowa przebiega jak na razie bez kłopotów, a budowlańcy zwracają uwagę nawet na najdrobniejsze szczegóły. Cieszymy się też, że nie doszło do żadnego wypadku z udziałem robotników – zaznacza Rafał Guzowski.

Budowa szpitala ma się zakończyć na początku 2014 roku, ale kolejne pół roku potrwa jego wyposażanie. Pierwsi pacjenci z całego województwa mają być tutaj leczeni jesienią 2014 roku.

REKLAMA
Autor: Jarosław Garbacz

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA