DODAJ

We Wrocławiu powstanie pierwsze w tej części Europy spawalniczne centrum R&D

Wrocław
We Wrocławiu powstanie pierwsze
tuWroclaw.com
2012-10-04 12:43:39

Air Products, największy dostawca gazów technicznych w Polsce, właśnie ogłosił otwarcie we Wrocławiu pierwszego w Europie Środkowej centrum badawczo-rozwojowego dla technologii spawalniczych. Jest to już trzecia tego typu placówka firmy uruchomiona na świecie. Pozostałe centra znajdują się w Wielkiej Brytanii i Chinach.

We wrocławskim centrum badawczo-rozwojowym Air Products będą prowadzone prace w zakresie doskonalenia wielu procesów związanych z obróbką metali, m.in. lutowania twardego, napawania, jak również spawania ręcznego, zautomatyzowanego MIG, MAG oraz TIG.

Docelowo ośrodek ma stać się centrum doskonałości firmy w zakresie spawania zautomatyzowanego. Ponadto będą w nim opracowywane innowacyjne mieszanki gazów spawalniczych oraz nowe zastosowania dla istniejących gazów. W centrum będą także przeprowadzane prace badawcze na zlecenie klientów firmy oraz szkolenia dla pracowników.

Władze koncernu podkreślają, że o decyzji o usytuowaniu centrum akurat we Wrocławiu zdecydowało to, że na Dolnym Śląsku prowadzi działalność wiele międzynarodowych przedsiębiorstw wykorzystujących technologie i gazy spawalnicze. Ponadto we Wrocławiu znajduje się już ośrodek rozwojowo-szkoleniowy ''Szkoła Spawania'', który będzie współpracował z centrum R&D firmy.


- Centrum badawczo-rozwojowe Air Products we Wrocławiu umożliwi nam opracowywanie innowacyjnych technologii na potrzeby naszych klientów. Ponadto ośrodek ten pozwoli nam umocnić pozycję Air Products w segmencie technologii i gazów spawalniczych w Polsce i w regionie Europy Środkowej - mówi Piotr Wieczorek, prezes zarządu i dyrektor generalny Air Products na obszar Europy Centralnej.

''Szkoła Spawania'' działa we Wrocławiu od 1995 roku. W ośrodku prowadzone są szkolenia spawalnicze dla osób bezrobotnych oraz pracowników przedsiębiorstw komercyjnych. Ponadto ''Szkoła Spawania'' oferuje doradztwo techniczne w zakresie rozwiązywania problemów spawalniczych, prowadzi kursy badania wizualnego spoin pod nadzorem Instytutu Spawalnictwa, opracowuje i wdraża nowe technologie spawania, kontroluje poprawność stosowanych procesów spawalniczych oraz testuje kwalifikacje i umiejętności spawaczy.

Air Products dostarcza gazy atmosferyczne, procesowe i specjalne, nowoczesne tworzywa, osprzęt i technologie. Zatrudnia ponad 20 tysięcy pracowników w ponad 50 krajach. W 2011 roku przychody ze sprzedaży firmy wyniosły około 10 miliardów dolarów. Air Products jest obecny w 15 krajach Europy, a w Polsce działa od 20 lat.
Autor: tm