Brytyjska firma Graphcore otwiera centrum badawczo-rozwojowe w GdańskuMateriały prasowe

Brytyjska firma Graphcore otwiera centrum badawczo-rozwojowe w Gdańsku

REKLAMA

Brytyjska firma Graphcore specjalizująca się w rozwiązaniach sztucznej inteligencji zdecydowała się na otwarcie oddziału w Trójmieście. Wsparcie decyzji i obsługę zapewniła firmie Invest in Pomerania.

Systemy Graphcore są wykorzystywane w aplikacjach sztucznej inteligencji w wielu branżach, m.in. w farmaceutykach, usługach finansowych, przemyśle motoryzacyjnym i konsumenckich usługach internetowych. Graphcore jest wspierany przez światowych liderów technologicznych, w tym Sequoia Capital, Fidelity International, BMW, iVentures, Dell, Microsoft i Samsung, a także szanowanych innowatorów AI, takich jak współzałożyciel Deepmind Demis Hassabis i Greg Brockman z OpenAI, Ilya Sutskever, Abbeel i Scott Gray.

– Wierzymy, że nasza technologia Intelligence Processing Unit (IPU) stanie się światowym standardem obliczeń inteligencji maszynowej. Graphcore IPU będzie miała wpływ na coraz więcej branż i sektorów z realnym potencjałem pozytywnego wpływu na społeczeństwo, od odkrywania leków po dekarbonizację – mówi Nigel Toon, współzałożyciel i dyrektor generalny Graphcore.

Firma działa globalnie, posiada biura i klientów w Europie, Azji i obu Amerykach. Na siedzibę w Polsce wybrała Gdańsk.

Graphcore, 18 maja oficjalnie otworzył swój nowy oddział w Gdańsku, w którym będzie działało centrum badawczo-rozwojowe firmy. Biuro jest usytuowane na trzydziestym piętrze Olivia Star w kompleksie Olivia Bussines Centre. Będą tam pracowały 22 osoby, które już dołączyły do polskiego zespołu a także zatrudnieni nowi specjaliści.

REKLAMA

Otwarcie biura w Gdańsku wiąże się też z przekazaniem zespołowi Graphcore Poland szczególnego zakresu zadań, z uwagi na wysokie kompetencje pracowników, szerszego niż początkowo planowano. Trójmiejski Oddział będzie odgrywał wiodącą rolę w rozwoju oferty obliczeniowej firmy w chmurze, a także w pracy nad konwergencją AI i High Performance Computing (HPC) oraz zapewnianiu wsparcia inżynieryjnego klientom na całym świecie.

– Szeroki zakres umiejętności posiadanych i rozwijanych przez specjalistów w Gdańsku i ogólnie w Polsce, pozwalają Graphcore przekazać wiele najważniejszych projektów firmy lokalnemu zespołowi. Kiedy rozmawiamy z potencjalnymi pracownikami, są podekscytowani możliwością udziału w zaawansowanych projektach o globalnej skali – wyjaśnia Paweł Pieczul, dyrektor ds. inżynierii w Graphcore Poland.

Od samego początku decyzja Graphcore o ulokowaniu ważnego centrum badawczo-rozwojowego w Gdańsku była wspierana przez inicjatywę Invest in Pomerania. Jako centrum obsługi inwestora IiP jest bliskim partnerem Graphcore przy organizacji biura w Gdańsku, budowaniu relacji z lokalną społecznością oraz ułatwianiu kontaktów biznesowych w całej Polsce. Dzięki temu wsparciu firma oprócz budowania zespołu i funkcji biznesowych, rozpoczęła m.in. współpracę z Politechniką Gdańską, dzieląc się wiedzą z branży AI w formie wykładów gościnnych. W planach jest rozszerzenie tego partnerstwa.

– Pomorze jest prawdziwym hubem nowoczesnych technologii – tutaj koncentruje się 12 procent wszystkich firm z branży AI działających w Polsce. Pojawienie się tak innowacyjnej firmy jak Graphcore, potwierdza wysokie kompetencje technologiczne lokalnych specjalistów w obszarze sztucznej inteligencji i pozwala z optymizmem patrzeć na rozwój branży w przyszłości – mówi Wojciech Tyborowski, dyrektor, Invest in Pomerania

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA