Brytyjska firma John Cotton Europe rozbudowała fabrykę tekstyliów sypialnych na Dolnym Śląskufacebook.com/WalbrzyskaSSE/

Brytyjska firma John Cotton Europe rozbudowała fabrykę tekstyliów sypialnych na Dolnym Śląsku

Orzech
Orzech
REKLAMA

Kolejna zagraniczna inwestycja w regionie wałbrzyskim. Brytyjska firma z branży tekstyliów sypialnianych (kołder, poduszek i kompletów pościelowych) John Cotton Europe rozbudowała swoją fabrykę w Szczawnie-Zdroju. Zwiększy się też zatrudnienie.

Inwestor rozbudował swój polski zakład produkcyjny o 10 000 mkw. powierzchni zasilanej w 100% z energii odnawialnej. Firma otrzymała 19 listopada 2021 roku od Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "INVEST-PARK" (WSSE) decyzję o wsparciu swojego projektu.

Firma John Cotton Europe, lider w swojej dziedzinie, w ramach kolejnej inwestycji wartej przeszło 35 mln zł otrzymała wsparcie w wysokości blisko 9 mln zł, w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.

Prezes firmy Michael Harrington poinformował też, fabryka w Szczawnie-Zdroju będzie centralą firmy w Europie. Dzięki inwestycji powstanie 115 nowych miejsc pracy.

– Dzięki tej hali zwiększymy nasze moce produkcyjne, zwiększymy poziom zatrudnienia. Ten budynek w 100% zasilany jest przez energię elektryczną pochodzącą z paneli, które mamy na dachu. Energia cieplna jest dostarczona z odzysku z maszyn. Jako ciekawostkę dodam, że co roku do naszej produkcji używamy 750 mln zużytych plastikowych butelek – poinformował Michael Harrington:

– Historia firmy John Cotton to historia ciężkiej pracy, wytrwałości i determinacji. Dolny Śląsk, a konkretnie — Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna przed paroma laty stała się partnerem dla najnowocześniejszej tego typu fabryki w Europie – podkreśla Piotr Wojtyczka, Prezes Zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "INVEST-PARK".

Obecnie John Cotton Europe posiada 15% europejskiego rynku. W planach jest osiągnięcie nawet 40%, co będzie wiązało się z kolejnymi inwestycjami. Produkty z polskiej fabryki są eksportowane do Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Francji i wielu innych państw.

Uroczyste otwarcie nastąpiło 14 lipca.

facebook.com/WalbrzyskaSSE/
REKLAMA

Przypomnijmy, John Cotton Europe działa w Szczawnie-Zdroju od 2017 roku. Firma przeprowadziła modernizację istniejącej tam już wcześniej hali po Makro wraz z instalacją urządzeń fabryki za 5 mln 88 tys. euro. W 2018 r. Brytyjczycy zainwestowali w rozwój mechanizacji swojego zakładu produkcyjnego kolejne 3,6 mln euro. Liczba osób zatrudnionych w zakładzie produkcyjnym John Cotton Europe w Szczawnie-Zdroju zbliża się już do 400, a firma już teraz jest największym pracodawcą w tym dolnośląskim mieście.

facebook.com/WalbrzyskaSSE/
facebook.com/WalbrzyskaSSE/

O inwestorze:

John Cotton Europe to międzynarodowa marka z branży tekstyliów sypialnianych. Założona została w Anglii w 1916 roku przez rodzinę Cotton i zarządzana jest przez nią do dziś. Firma jest wieloletnim liderem rynku tekstylnego w Wielkiej Brytanii oraz czołowym producentem na rynku europejskim.

John Cotton Europe zaopatruje największe europejskie sieci handlowe (tj. Jysk, Tesco, Auchan, Carrefour, Bi1, Netto, a także wybrane hurtownie i sklepy na terenie całego kraju).

John Cotton zatrudnia globalnie 2500 osób. Koncern ma 3 fabryki w Wielkiej Brytanii, a także zakłady w Bułgarii i Australii. Biura w Chinach i Pakistanie zajmują się pozyskiwaniem materiałów.

W 2014 roku właściciel firmy, John Cotton został odznaczony przez Księcia Williama Orderem Imperium Brytyjskiego za wybitny wkład w rozwój gospodarki Wielkiej Brytanii.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA