Co słychać na rynku powierzchni biurowych w Łodzi?Cavatina Holding S.A.

Co słychać na rynku powierzchni biurowych w Łodzi?

Orzech
Orzech
REKLAMA

W pierwszych trzech kwartałach 2023 roku łódzki rynek biurowy powiększył się o zaledwie jeden obiekt. Deweloperzy pozostają jednak stosunkowo aktywni, gdyż w budowie znajduje się 42 300 mkw. powierzchni, która zasili rynek w ciągu najbliższych dwóch lat. Na koniec września 2023 roku zasoby biurowe w Łodzi wynosiły ponad 636 700 mkw. i nie uległy znacznej zmianie. Od początku roku do użytku oddano zaledwie jeden budynek biurowy, będący częścią kompleksu Fuzja o powierzchni 1 900 mkw.

– Niska nowa podaż na łódzkim rynku biurowym nie powinna niepokoić. Na etapie realizacji na koniec III kwartału 2023 roku znajdowało się 42 300 mkw. powierzchni, która powinna być systematycznie oddawana w kolejnych dwóch latach – komentuje Filip Kowalski, starszy negocjator w dziale reprezentacji najemcy w Knight Frank.

Największymi projektami w budowieWIMA Widzewska Manufaktura (32 000 mkw., Cavatina Holding) oraz kolejny budynek kompleksu Fuzja (8 300 mkw., Echo Investment).

Cavatina Holding S.A., / WIMA Widzewska Manufaktura
fot. Jakub Zazula, / FUZJA
REKLAMA

Aktywność łódzkich najemców od początku roku pozostała na zbliżonym poziomie do analogicznego okresu w 2022 roku. Podpisane od stycznia do września umowy najmu opiewały na blisko 39 500 mkw. powierzchni biurowej, co stanowiło 7% całkowitego wolumenu transakcji. W samym III kwartale 2023 roku popyt wyniósł zaledwie nieco ponad 8 300 mkw.

W strukturze transakcji zdecydowana większość przypadła nowym umowom 75%. Renegocjacje odpowiadały za 22% podpisanych umów, a ekspansje za zaledwie 3%.

– Brak nowej podaży w III kwartale 2023 roku wpłynął na spadek współczynnika pustostanów w Łodzi o 0,8 pp. w ciągu kwartału. Na koniec września 2023 roku współczynnik wyniósł 22,6%. W ciągu roku zanotował on jednak wzrost o 0,7 pp. – dodaje Katarzyna Bojar, konsultant w dziale badań rynku w Knight Frank.

Czynsze wywoławcze w Łodzi na koniec września 2023 roku pozostały stabilne względem poprzedniego kwartału i wahały się od 9,00 do 15,00 euro za mkw. miesięcznie. Utrzymujące się wysokie koszty budowy, a także wciąż wysokie koszty obsługi kredytów budowlanych hamują możliwości negocjacyjne inwestorów, dlatego zwłaszcza w nowych budynkach możliwy jest wzrost stawek czynszów. Stawki opłat eksploatacyjnych wahały się od 15,00 do 28,00 zł/mkw./miesięcznie.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA