Columbus Energy wybuduje w Polsce dwa wielkie magazyny energii za około półtora miliarda złotychColumbus Energy

Columbus Energy wybuduje w Polsce dwa wielkie magazyny energii za około półtora miliarda złotych

Orzech
Orzech
REKLAMA

W Polsce szykują się dwie nowe, wielkie inwestycje. Firma Columbus Energy z Krakowa dwa wielkie magazyny energii. Do zapowiedzianej w sierpniu pierwszej inwestycji, teraz poinformowano o kolejnej inwestycji – budowie kolejnego magazynu o mocy prawie 63 MW. To już drugi wielkoskalowy magazyn energii w portfelu spółki. Może kosztować 500 mln zł.

Jak poinformował zarząd Columbus, spółka zależna z grupy otrzymała warunki przyłączenia do sieci przesyłowej o mocy 62,7 MW, na potrzeby budowy magazynu energii o pojemności 250,8 MWh. Magazyn powstanie w południowej części kraju, a jego całkowita wartość jest szacowana na ok. 500 mln zł. Inwestycja zostanie zrealizowana z wykorzystaniem finansowania zewnętrznego.

– W naszym portfelu inwestycyjnym znalazły się kolejne warunki przyłączenia wielkoskalowego magazynu energii. Wielkoskalowe magazyny energii będą w ciągu kilku najbliższych lat kluczową technologią, która przyczyni się poprawy jakości pracy sieci przesyłowych. Umożliwią także rozbudowę energetyki rozproszonej w mikroskali, co jest jedną z najistotniejszych technologii z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polaków – informuje Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy S.A.

Jest to już druga inwestycja Columbus w wielkoskalowy magazyn. W sierpniu br. spółka poinformowała o uzyskaniu warunków przyłączenia dla przemysłowego magazynu energii o mocy 133 MW oraz pojemności 532 MWh, zlokalizowanego w południowej części Polski. Magazyn ten będzie w stanie zasilić w energię przez cały dzień 150 tys. domów.

REKLAMA

– Jesteśmy na drodze do realizacji naszego pierwszego wielkoskalowego magazynu energii – mówi Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy S.A. – Co więcej, będzie to pierwsza tak duża prywatna inwestycja w naszym kraju, a w przyszłości planujemy kolejne. Przemysłowe magazyny energii to kluczowy element w budowie nowoczesnego i niezawodnego systemu energetycznego opartego o źródła OZE. To technologia niezbędna w stabilizowaniu sieci i zwiększaniu efektywności fotowoltaiki oraz innych odnawialnych źródeł energii. Liczę, że ten rynek będzie szybko się rozwijał.

Wartość tej inwestycji jest szacowana na ok. 1 mld zł i będzie finansowana ze środków zewnętrznych. Realizacja przedsięwzięcia jest planowana na lata 2024-26.

Columbus Energy

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA