[dolnośląskie] Inwestycja w Obornikach Śląskich na ostatniej prostej

Kajtman

Prace przy przebudowie dworca w Obornikach Śląskich są już bardzo zaawansowane. Podróżni mogą już skorzystać z części pasażerskiej dworca.

 

Zakończono ważny etap prac polegający na przeniesieniu obsługi z dworca tymczasowego do budynku dworca. Jest to pierwszy moment, od startu inwestycji, kiedy podróżni mogą zobaczyć jak bardzo zmieniło się wnętrze budynku. Na razie udostępniono hol, który będzie pełnił funkcję poczekalni, kasy biletowe i toalety. W pozostałej części budynku trwają jeszcze prace budowlane. Obecnie wykonawca będzie prowadził montaż iluminacji elewacji oraz prace związane z wykonaniem miejsc parkingowych przy dworcu. Wewnątrz trwają roboty wykończeniowe w części, gdzie planowana jest biblioteka i lokale usługowe. Planowany termin zakończenia inwestycji to wiosna 2015 r., jednak z zaawansowania prac wynika, iż mogą one zakończyć się wcześniej.

 

Przebudowa dworca w Obornikach Śląskich to kompleksowa modernizacja dworca wraz z rewitalizacją parku. Po zakończeniu inwestycji poprawie ulegnie estetyka obiektu, komfort i bezpieczeństwo podróżnych. Oprócz części związanej z bezpośrednią obsługą podróżnych, czyli holu, poczekalni i toalet, a także pomieszczeń usługowych i lokali mieszkalnych, na dworcu planowana jest biblioteka miejska. Zajmie ona część budynku, w którym dawniej mieściła się dworcowa restauracja oraz przylegający do niej parterowy łącznik, a także część piwnic, gdzie powstanie sala konferencyjno-wystawowa. W ramach przebudowy dworca została wymieniona stolarka okienna i drzwiowa, instalacje, a także zamontowano nowoczesny system monitoringu.

 

Rewitalizację przechodzi położony przy dworcu park. Po drugiej stronie dworca powstanie mini parking, z miejscami parkingowymi dla osób niepełnosprawnych. Przy dworcu pojawią się także stojaki na rowery.

 

Inwestycja jest finansowana ze środków własnych PKP S.A. i budżetowych. Jej wartość to 4,5 miliona złotych netto.

 

Dworzec w Obornikach Śląskich został wybudowany w 1858 roku w stylu neoklasycystycznym z elementami neoromańskimi.