W środę, 23 kwietnia firma Nifco Poland rozpoczęła rozbudowę swojego zakładu. Tego dnia na terenie budowy zorganizowano uroczyste wbicie pierwszej łopaty. Ceremonię w japońskim stylu poprowadził pan Yutaka Kajikawa. Polegała ona na wbiciu łopaty i rozsypaniu ryżu, soli i rozlaniu sake w miejscu, gdzie wyrośnie fabryka. Ma to zapewnić przychylność bogów i sprawić, że inwestycja będzie przebiegać bezpiecznie i bez problemów.
Nifco Poland ma swój zakład produkcyjny w Świdnicy od 2007 r. W kolejnej hali zlokalizowanej przy ul. Przemysłowej spółka będzie produkować plastikowe elementy dla przemysłu motoryzacyjnego. Na chwilę obecną został wyrównany grunt pod budowę nowej fabryki.
Przedsiębiorca zainwestuje co najmniej 60 mln złotych oraz zatrudni 180 nowych pracowników. Nowe przedsięwzięcie będzie polegało na realizacji nowych linii technologicznych do produkcji kanałów wentylacyjnych oraz schowków samochodowych głównie dla Porsche i Volkswagena. Zakończenie inwestycji zaplanowano najpóźniej na grudzień 2016 r., jednak są szanse na realizację tego planu jeszcze wcześniej. Jeśli wszystko uda się zrealizować zgodnie z planem, to w grudniu zakończą się prace budowlane, a finalna produkcja rozpocznie się w lutym 2015 r.
Rekrutacja nowej załogi jest realizowana sukcesywnie. Dodatkowo firma w kwietniu zatrudniła 10 osób w ramach rządowego programu „50 plus”. Przyjęte osoby odbędą 6-miesięczny staż, po którym mają zagwarantowane zatrudnienie.
***
W świdnickiej fabryce Nifco Poland pracuje obecnie ponad 150 osób. W ramach zaplanowanego rozwoju dołączy do nich kolejne 180. Firma chce zwiększyć produkcję i potroić sprzedaż z 40 do 120 mln zł.
Japońskie Nifco to jeden z liderów w produkcji dla przemysłu motoryzacyjnego. Firma została utworzona w 1967 roku, w czasie, kiedy Japonia przechodziła okres szybkiej industrializacji, spowodowanej rozwojem przemysłu samochodowego i produkcją domowych urządzeń elektronicznych. Nifco było pierwszą firmą, która wprowadziła tworzywa sztuczne jako alternatywę dla metali do produkcji tzw. fasteners, czyli zacisków, nitów i pierścieni.