Pałac w Muchowie odzyska blask. Powstanie w nim Centrum Edukacji Ekologicznej i Wulkanizmu

Pałac w Muchowie odzyska blask. Powstanie w nim Centrum Edukacji Ekologicznej i Wulkanizmu

Dolny Śląsk
Orzech
Orzech
REKLAMA
Powiat Jaworski i Starostwo Powiatowe w Jaworze złozyły wniosek o pozwolenie na restaurację zabytkowego pałacu w Muchowie na bazie projektu: "Przebudowa Pałacu w Muchowie na Centrum Edukacji Ekologicznej i Wulkanizmu".
Inwestycja ma na celu stworzenie ośrodka, dzięki któremu na szeroką skalę prowadzona będzie edukacja ekologiczna. Przyczyni się to do wsparcia zachowania potencjału środowiskowego regionu, który jest niezwykle bogaty pod względem geologicznym, jak również faunistycznym i florystycznym. 
Powiat Jaworski leży na obszarze Gór i Pogórza Kaczawskiego, które zwane jest również "Krainą Wygasłych Wulkanów". Niezwykle ważne jest więc stworzenie infrastruktury, która przyczyni sie do zachowania i poprawy środowiska naturalnego dla przyszłych pokoleń. Takie właśnie zadania ma spełniać Centrum Edukacji Ekologicznej i Wulkanizmu w Muchowie. 
W tym celu zmodernizowany obiekt zostanie dostosowany do funkcji edukacyjno-mieszkalno-gastronomicznej. W strukturze obiektu zostaną wydzielone na parterze: hol wejściowy, jadalnia, sala wykładowa, sanitariaty.
I i II piętro budynku przeznacza się na funkcję mieszkalną – pokoje noclegowe z sanitariatami. Utworzenie miejsc noclegowych w powstającym Centrum da możliwość prowadzenia zajęć kilkudniowych w tym tzw. "Zielonych Szkół". Na I piętrze pałacu z istniejących obecnie dwóch pokoi powstanie sala konferencyjna. Na I piętrze zlokalizowane będą ponadto biuro wraz z magazynkiem sprzętu multimedialnego. Nieużytkowane obecnie poddasze przebudowane zostanie w sposób umożliwiający urządzenie trzech pokoi noclegowych oraz węzłów sanitarnych. Powierzchnia piwnicy zagospodarowana zostanie na pomieszczenia gospodarcze i kuchenne. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez montaż windy osobowej działającej pomiędzy parterem a pierwszym piętrem.
REKLAMA
W ramach części noclegowej przewiduje się utworzenie około 42 miejsc noclegowych rozmieszczonych na trzech kondygnacjach.

Całkowita wartość inwestycji wyniesie 3,3 mln zł.

Pałac Muchów został wybudowany w 1910 roku w miejscowości Muchów (powiat jaworski, gmina Męcinka). Obecnie znajduje się w nim Powiatowy Zespół Schronisk Młodzieżowych w Jaworze.
Więcej zdjęć pałacu na www.dolny-slask.org.pl

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA