Dolny Śląsk: W Lubinie powstanie obszar przemysłowy branż opartych o miedź

Orzech
Na Dolnym Śląsku, w Lubinie ma powstać unikalny na skalę europejską obszar przemysłowy branż opartych o miedź. Podobne rozwiązania funkcjonują z powodzeniem w Chinach i USA. KGHM Polska Miedź współpracuje z Agencją Rozwoju Przemysłu i Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, które jest dysponentem 400 hektarów terenów w Lubinie, gdzie miedziowy gigant posiada swoją siedzibę.
Dzięki tej zaawansowanej już współpracy jest szansa, że w szybkim tempie w Lubinie powstanie duże centrum przemysłowe gotowe przyjąć inwestorów, którzy potrzebują krótkiego łańcucha dostaw i potrzebują kooperacji z KGHM. 
Chodzi o napędzanie wzrostu branży strategicznej, jaką jest wydobycie miedzi, poprzez nowe inwestycje w inne sektory gospodarki, które ten metal wykorzystują w procesie produkcji.
Prognozy 5-letnie, 10-letnie i 15-letnie opracowane przez ekspertów pokazują, że na świecie będą potrzebne coraz większe ilości miedzi, ponieważ nie ma prostych ekwiwalentów w przemysłach, w których jest ona niezbędna. Chodzi przede wszystkim o przemysły: elektroniczny, elektrotechniczny i energetyczny. 
Dla przykładu: w turbinie wiatrowej, która jest posadowiona na morzu, potrzeba 30 ton miedzi, w samochodzie elektrycznym ok. 100 kg, w zwykłym samochodzie ok. 25-30 kg. 

Utworzenie specjalnego obszaru przemysłowego branż opartych o miedź ma utworzyć na Dolnym Śląsku od kilku do kilkunastu tysięcy nowych miejsc pracy i przynieść w perspektywie następnych lat nakłady inwestycyjne wielkości od kilku do kilkunastu miliardów złotych.