Fontanna wróci na plac Nowy Targ we Wrocławiu Roman Rutkowski Architekci

Fontanna wróci na plac Nowy Targ we Wrocławiu

WIZUALIZACJE
REKLAMA

Zrobiono kolejny krok na drodze do powrotu fontanny na plac Nowy Targ we Wrocławiu. Inwestor – gmina Wrocław złożyła wniosek o pozwolenie na realizację tej inwestycji. Na razie zrealizowana zostanie tylko sama niecka z wodą, bez rzeźby Neptuna. Za projekt fontanny odpowiada Roman Rutkowski (pracownia Roman Rutkowski Architekci z Wrocławia), który zaprojektował wcześniej rewitalizację i przebudowę tego placu na Starym Mieście.

1 sierpnia w Urzędzie Miasta we Wrocławiu został złożony wniosek o pozwolenie na budowę fontanny wraz z niezbędną infrastrukturą na placu Nowy Targ.

O tym, że planowana jest realizacja tego przedsięwzięcia poinformował w październiku ubiegłego roku prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

Wrocławskie Inwestycje zleciły opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem wszelkich potrzebnych uzgodnień i decyzji dla niecki fontanny. Wykonawca ma na to 7 miesięcy. Na ten moment Neptun nie powraca, a jedynie niecka z wodą. Decyzje co do samej rzeźby która miałaby tam stanąć, jeszcze przed nami – informował wówczas prezydent Sutryk.

Fontanna Neptuna stanęła na placu Nowy Targ w 1732 roku, w miejscu znajdującej się wcześniej w tym miejscu studni. Obiekt uległ zniszczeniu podczas II wojny światowej, w trakcie oblężenia Wrocławia w 1945 roku. Do dnia dzisiejszego fontanna nie doczekała się odbudowy. Teraz ma to się zmienić. Na razie nie jest znany całkowity koszt odbudowy fontanny, wraz z rzeźbą Neptuna.

Projekt fontanny z 2010 roku, autorstwa Romana Rutkowskiego (Roman Rutkowski Architekci):

Ostateczny wygląd fontanny poznamy wkrótce. W tej chwili trwają prace projektowe.

Roman Rutkowski Architekci
REKLAMA
Roman Rutkowski Architekci
Roman Rutkowski Architekci
Roman Rutkowski Architekci
Roman Rutkowski Architekci
Roman Rutkowski Architekci
GUNB
GUNB

Komentarze (4)

Napisz komentarz
Polanica(gość)
Może za 5tym razem-misiem uda się posadzić drzewa.
Mit(gość)
@
Mkk
(gość)
A te sowieckie bloki od strony północnej maja zamiar wyremontowac?
Sam jesteś sowiecki
Mkk(gość)
A te sowieckie bloki od strony północnej maja zamiar wyremontowac?
Przed wojną było lepiej(gość)
Inwestycja za grube miliony, która stworzy bajorko dla okolicznych wielbicieli tanich trunków wylegujących się na sarkofagowych ławkach :/
REKLAMA