Ile kosztuje remont małej łazienki?

Ile kosztuje remont małej łazienki?

Maxymil_yan
Maxymil_yan
REKLAMA
Każdy remont jest inny. Może polegać na odświeżeniu danego pomieszczenia czy całego mieszkania albo oznaczać całkowitą rewolucję. Zawsze jednak z jego powodu trzeba się liczyć z pewnymi niedogodnościami, bałaganem, zmaganiami z ekipą remontową. Jakby tego było mało, na koniec przychodzi nam za to wszystko zapłacić – zazwyczaj niemałe kwoty na tle remontowanej powierzchni. Ile kosztuje remont małej łazienki? Od czego zależy jego koszt? Gdzie szukać fachowców, aby cała operacja przebiegła możliwie sprawnie? O tym przeczytasz poniżej.

Polacy lubią remontować

Potwierdzają to liczne badania, ankiety, czy chociażby wyniki sprzedaży sklepów z materiałami budowlanymi. Każdego prawie połowa Polaków dokonuje większych lub mniejszych remontów wg Fixly, również na kredyt. Remont jest jedną z najczęściej udzielanych odpowiedzi, jeśli chodzi o cel, na jaki zostają przeznaczone pożyczone pieniądze. To wnioski z badania Krajowego Rejestru Długów pt. "Jak pożyczają Polacy" z 2021 roku.

Ile zatem kosztuje remont małej łazienki?

Tu nie ma prostej, jednoznacznej odpowiedzi. Można wręcz powiedzieć, że remont trudno wycenić a rozpiętość cen w jego przypadku potrafi naprawdę zaskoczyć. Na ostateczny koszt remontu wpływa bowiem wiele czynników. Ich poznanie pozwoli zrozumieć, z jakim wydatkiem należy się liczyć. Zaznaczmy przy tym, że dobrze wykonany remont musi kosztować. Szukając za wszelką cenę najtańszych materiałów, taniej armatury i ekipy fachowców, możemy tylko narobić sobie kłopotów i finalnie w niedalekiej przyszłości może nasz czekać kolejny remont. Przejdźmy zatem do opisu tego, jakie elementy składają się na koszt remontu. To pozwoli nam oszacować, z jakimi kwotami przyjdzie się nam zmierzyć.
1. Zakres prac remontowych – odmalowanie łazienki i wymiana wanny na kabinę prysznicową będzie o wiele tańszą operacją niż skuwanie płytek ze ścian i podłogi, położenie nowych i całkowita wymiana armatury na produkty z wyższej półki cenowej.
2. Powierzchnia wyrażona w metrach kwadratowych – wbrew pozorom koszt remontu łazienki o powierzchni 5 m2 i takiej, która ma powierzchnię 7 m2 będzie się mocno różnił, pomimo, że różnica w metrażu wydaje się niewielka. Dzieje się tak, ponieważ usługi remontowe, podobnie jak budowlane wyceniane są w oparciu o metr kwadratowy. Kupując płytki terakoty przeliczamy je na metry kwadratowe. Usługę malowania ścian też wyliczamy w oparciu o mkw. Do tego dochodzi oczywiście koszt samej farby, której cena za puszkę 10 litrów to wydatek 70-100 zł wzwyż.
3. Rodzaj użytych materiałów – rozpiętość cen użytych materiałów i armatury łazienkowej jest ogromna. Zwykła terakota może kosztować od 30 zł/m2 do 150 m2/zł i więcej. Kabinę prysznicową nabędziemy za 400 zł, ale możemy również kupić taką za 2000 zł. Zwykła umywalka może kosztować 250 zł, ale większa z szafką nawet 700 zł. Do tego dochodzi jeszcze montaż armatury. I w ten sposób dochodzimy do kolejnego punktu, którym jest cena robocizny.
4. Koszt prac osoby lub osób, które wykonują remont – ten w dużej mierze zależy od lokalizacji czyli miejscowości, w której mieszkamy. Usługi remontowe w dużych miastach są dużo droższe niż w mniejszych, ale spore różnice spotkamy również w ramach tego samego miasta. Jest to zasługa zarówno silnej konkurencji wśród firm remontowych, z których część próbuje walczyć o klienta ceną, jak również tego, czy ktoś działa jak wolny strzelec, czy w ramach firmy remontowej. Nie trzeba dodawać, że usługi "po znajomości" są tańsze. Tak czy inaczej, najniższa cena w żadnym razie nie powinna być kryterium decydującym o wyborze usługodawcy.

Jak kształtują się ceny najczęściej wykonywanych usług remontowych?

1. Skuwanie płytek podłogowych i ściennych to koszt od 25 do 55 zł za m2.
2. Wykonanie tzw. wylewki poziomującej, niezbędnej, jeśli prowadzone były prace na podłodze to wydatek 24-34 zł/m2.
3. Gruntowanie ścian poprzedzające często właściwe malowanie kosztuje stosunkowo niewiele, gdyż ok. 5 zł/m2.
4. Malowanie, które zazwyczaj robi się 2-3-krotnie dla dokładnego pokrycia i uzyskania pożądanego efektu to wydatek 12-15 zł/m2.
REKLAMA
5. Dużo drożej na tym tle wypadają usługi układania płytek ściennych i podłogowych: 70-110 zł/m2.
6. Na koniec pozostaje ewentualnych montaż wymienionej armatury: umywalki, wanny, kabiny prysznicowej czy WC. W zależności od rodzaju urządzenia sanitarnego ceny wahają się od ok. 86 zł za montaż umywalki, aż do 350 zł za montaż kabiny prysznicowej.
7. Całości kosztów dopełniają drobne prace typu podłączenie nowego oświetlenia, osadzenie drzwi. 50-100 zł za każdą drobną usługę tego typu należy uznać za normę.
Powyższe ceny pochodzą z cennika usług remontowych serwisu KB.pl. 
Już ten krótki przegląd usług pokazuje wyraźnie, że remont niewielkiej łazienki nawet w podstawowym zakresie to spory wydatek. Jeśli natomiast w grę wchodzi remont kapitalny łącznie z kuciem ścian, podłogi oraz wymianą armatury łazienkowej 10 000 zł lub więcej nie powinno być zaskoczeniem.

Koszty rosną z miesiąca na miesiąc

Nie można również zapominać, że ceny materiałów podobnie jak wielu innych produktów systematycznie rosną. To sprawia, że trudno przewidzieć, ile wyniesie zrobienie remontu za pół roku. Szalejąca inflacja i związana z nią utrata wartości pieniądza coraz częściej wpływa też na wyższe oczekiwania płacowe ekip remontowych.

Pożyczka na remont pozwoli go zrealizować bez wcześniejszych wyrzeczeń

Dobrze, jeśli mamy własne oszczędności na remont, ale z tym różnie bywa. Dla wielu osób odłożenie większej sumy na remont może być trudne. Tymczasem decyzję o remoncie podejmujemy zazwyczaj wówczas, gdy nadarzy się ku temu okazja, a nie jedynie podczas wcześniej zaplanowanego urlopu lub wakacji, gdy w domu nie ma dzieci. W takich sytuacjach idealnym rozwiązaniem może być zastrzyk gotówki, który zapewni pożyczka pozabankowa. Zdaniem eksperta VIVUS chwilówka online na 3000-5000 zł może być wystarczająca na mały remont, a jednocześnie łatwa do spłaty w wymaganym terminie 30 dni. Zachętą do wzięcia pożyczki dla nowych klientów jest tzw. "pierwsza pożyczka gratis" z Roczną Rzeczywistą Stopą Oprocentowania (RRSO) rzędu 0%. Jedynym warunkiem, aby nie ponieść żadnych kosztów związanych z pożyczką, jest jej terminowy zwrot. Dodatkowym atutem pożyczki od VIVUS jest możliwość dwukrotnego przedłużenia terminy spłaty. Za każdym razem o 30 dni.

Dobra ekipa remontowa to połowa sukcesu

Mając określony zakres prac oraz budżet nie pozostaje nic innego jak znaleźć osoby, które zrealizują remont zgodnie z planem. Nie jest to jednak łatwe. Historie o nierzetelnych fachowcach, którzy nie dość, że źle wykonują swoją pracę, to pracują w kratkę, dzięki czemu remont trwa o wiele dłużej niż przewidziano, zna chyba każdy. Nierzadko zdarza się, że musimy szukać kogoś, kto wykona poprawki po poprzedniej ekipie. Chcąc uniknąć takich przygód lepiej zdać się na rekomendacje znajomych, którzy dokonywali w ostatnim czasie remontu i mogą polecić sprawdzonych fachowców. Inną opcją jest skorzystanie z serwisów internetowych, które agregują oferty wykonawców usług remontowych wraz z opiniami na temat ich pracy. To z pewnością o wiele lepsza droga niż poszukiwania na własną rękę.

Podsumowując

Wykonany remont, pomimo że w trakcie prac bywa kłopotliwy, finalnie wynagradza nam wszelkie niedogodności. Spędzanie czasu w odnowionych wnętrzach z pewnością daje ogromną przyjemność i wpływa na nasze samopoczucie.
Materiał przygotowany we współpracy z VIVUS

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA