Co dalej z zabytkowym, historycznym Dworcem Nadodrze we Wrocławiu? Jaka przyszłość czeka ten drugi co do wielkości (czynny) dworzec w stolicy Dolnego Śląska? Jakie plany ma jego obecny właściciel, katowicka firma DL Invest Group, która kupiła ten obiekt w 2022 roku? Wiemy, jak zmieni się obiekt i co w nim powstanie.
Przypomnijmy, DL INVEST GROUP XLVII Sp. z o.o. należąca do znanej w Polsce firmy DL Invest Group z Katowic. zapłaciła za teren i nieruchomości cenę 14 653 320,00 zł netto.
W skład kompleksu wchodzi budynek dworca (w środkowej części czterokondygnacyjny, części boczne są trzykondygnacyjne), wybudowany w 1868 roku i wpisany do rejestru zabytków w 1977 roku, o powierzchni użytkowej ponad 5,5 tysiąca metrów kwadratowych., a także budynek biurowy z wiatą oraz budynek ekspedycji towarowej, wybudowane w 1921 roku.
Dworzec przejdzie metamorfozę
Inwestor i właściciel ustalił z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków zakres planowanego remontu obiektu. Według najnowszych planów w zabytkowym budynku dworca Nadodrze powstaną biura i Muzeum Historii Żydów, którzy byli w czasie II wojny byli deportowani z Wrocławia.
Jak podkreśla DL Invest Group, chce stworzyć w tym miejscu obiekt centrotwórczy, otwarty, wielofunkcyjny, tętniący życiem. Po planowanym gruntownym, kompleksowym remoncie Dworzec Nadodrze ma się stać miejscem na mapie Nadodrza i Wrocławia, w którym historia spotyka się z nowoczesnością.
W ramach inwestycji oprócz biur i muzeum, planowana jest także część hotelowa oraz przestrzenie gastronomiczne i rekreacyjne, które będą dostępne zarówno dla mieszkańców Wrocławia jak i odwiedzających.
Nie będzie dobudowy nowego budynku
Nie będzie planowanej wcześniej przez inwestora dobudowy nowego, nowoczesnego budynku, który był przez inwestora planowany w pobliżu dworca. Zmiana w otoczeniu, które stanowi integralną część dworca, zaburzyłyby jego reprezentacyjny charakter - twierdzi Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
– Uważam, że akurat w tym rejonie, czyli obok tego budynku z początku XX wieku magazynowego, takie były propozycje, taka kubatura nie powinna się pojawić. To było komponowane wnętrze urbanistyczne i komponowana oś widokowa ze szpalerem, swego czasu taką dosyć bogatą pałacową bramą – podkreślił Daniel Gibski, Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, na antenie Radio Wrocław.
Planowana przez DL Invest modernizacja ma jak najmniej ingerować w budynek, dlatego Konserwator nie zgodził się między innymi na wyburzanie ścian wewnętrznych.
– Zamierzenie właśnie mówiło o open space, a więc przestrzeniach biurowych otwartych całkowicie, no i to się wiązało z wyburzeniem oryginalnych ścian. Oczywiście wtórne ścianki działowe burzymy, bo to jest naturalny proces w zabytkach jakby rewitalizacyjny, natomiast no tutaj utrata tego byłaby jednak dużym uszczerbkiem dla zabytku – powiedział Daniel Gibski w rozmowie z Radio Wrocław.
Nowy budynek, który planował wcześniej inwestor:

Jakie prace konserwatorskie zostaną wykonane?
Na oficjalnej stronie internetowej Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków informuje, że w dniu 7 kwietnia 2025 r. została wydana decyzja nr 1071/2025, udzielająca pozwolenia konserwatorskiego na remont i przebudowę budynku Dworca Nadodrze, zlokalizowanego przy pl. Staszica 50 we Wrocławiu.
Zakres prac obejmuje kompleksowe działania konserwatorskie, między innymi:
• oczyszczenie elewacji,
• renowację historycznych stolarek okiennych i drzwiowych,
• konserwację elementów wyposażenia i wystroju wnętrza,
• odtworzenie historycznego neonu z napisem „DWORZEC NADODRZE” w centralnej części dachu.
Postępowanie administracyjne dotyczyło wyłącznie zabytkowego budynku dworca. Niemniej jednak DWKZ podtrzymuje stanowisko, że równie istotna dla zachowania wartości kulturowych jest historyczna kompozycja przestrzenna otoczenia obiektu.
Istniejące zagospodarowanie terenu – z pałacową bramą, szpalerem drzew oraz osiami widokowymi – stanowi integralną część założenia i podkreśla reprezentacyjny charakter bryły dworca. W związku z powyższym konserwator stoi na stanowisku, że wprowadzenie jakiejkolwiek nowej kubatury w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu zaburzyłoby te relacje przestrzenne i jest niedopuszczalne.
Zaakceptowany projekt jest efektem wieloetapowych konsultacji, w trakcie których udało się wypracować kompromis pomiędzy nadrzędnymi celami ochrony dziedzictwa a oczekiwaniami inwestora.
W wyniku ustaleń zrezygnowano m.in. z planów wprowadzenia biur typu open space, które naruszałyby historyczny układ funkcjonalno-przestrzenny budynku. Jednocześnie DWKZ wyraził zgodę na adaptację poddasza, wprowadzenie okien połaciowych oraz montaż instalacji fotowoltaicznej.
Działania te mają na celu przywrócenie należnej rangi temu cennemu obiektowi oraz zapewnienie jego dalszego, świadomego użytkowania z poszanowaniem wartości zabytkowych.
A jak Wam podobają się najnowsze plany inwestora na zagospodarowanie Dworca Nadodrze? Czekamy na Wasze komentarze.
Wnętrza dworca - stan obecny:
Dworzec Nadodrze - stan obecny:



Widoki z góry: