Jest pomysł na zabytkowy Gmach Dyrekcji Kolei w Bydgoszczy. Co w nim powstanie?Materiały inwestora

Jest pomysł na zabytkowy Gmach Dyrekcji Kolei w Bydgoszczy. Co w nim powstanie?

Orzech
Orzech
REKLAMA

Bydgoski budynek dawnej Dyrekcji Kolei to jeden z bardziej charakterystycznych obiektów w mieście. Właściciel gmachu - Grupa Konkret, która nieco ponad dwa lata temu nabyła go od władz miasta, przygotowała koncepcję rewitalizacji zabytku. Zaprojektowany w duchu manieryzmu historyczny budynek, zmieni swoje przeznaczenie. Inwestor planuje stworzyć w nim hotel.

Gmach dawnej siedziby Dyrekcji Pruskiej Kolei Wschodniej przy ul. Dworcowej 63 pochodzi z końca XIX wieku. To okazały trzykondygnacyjny budynek z dwupoziomowym poddaszem, który do dzisiaj zalicza się do najbardziej reprezentacyjnych budynków w Bydgoszczy. Wrażenie robi zarówno jego ceglana elewacja z mnóstwem architektonicznych detali jak i położenie tuż obok rzeki Brdy.

Jaki jest pomysł na budynek Dyrekcji Kolei?

Przeszło dwa lata temu budynek przy ul. Dworcowej 63, a w zasadzie większościowy udział w nim, nabyła poznańska Grupa Konkret. Od tego czasu trwały prace nad koncepcją zagospodarowania tego monumentalnego, a zarazem niezwykle reprezentacyjnego obiektu. Inwestor zdecydował się uchylić rąbka tajemnicy, co do dalszej przyszłości budynku.

– Od samego początku wiedzieliśmy, że nowa wizja, co do funkcji i formy dawnej siedziby Dyrekcji Pruskiej Kolei Wschodniej to przede wszystkim poszanowanie zabytku, przy jednoczesnym wykorzystaniu walorów architektonicznych obiektu i jego doskonałej lokalizacji. Stąd pomysł by przy ul. Dworcowej 63 stworzyć hotel, któremu towarzyszyć będą restauracje i inne usługi – mówi Wiesław Jan Prusiecki, właściciel i założyciel Grupy Konkret.

– Mamy dokładnie określoną koncepcję jak ten obiekt ma finalnie wyglądać, a co najważniejsze posiadamy doświadczenie w rewitalizacji tego typu historycznych budynków, czego przykładem jest wielokrotnie nagradzany City Park w Poznaniu. Naszym celem jest stworzenie takiej klasy obiektu, który stanie się hotelem pierwszego wyboru w Bydgoszczy – dodaje.

Inwestor zamierza zrealizować obiekt, który dopełni portfolio grupy hotelowej City Park i zaistnieje na mapie miasta pod marką City Park Hotel & Residence Bydgoszcz.

Warto dodać, że równolegle Grupa Konkret prowadzi prace projektowe w związku z rewitalizacją budynków w Twierdzy Modlin. Ma tam powstać trzygwiazdkowy hotel z głównym punktem w spektakularnej Bramie Kadetów.

Co zakłada koncepcja?

Jak podkreślają przedstawiciele inwestora, przyszła adaptacja budynku dawnej Dyrekcji Kolei na potrzeby usług hotelowych, ze względu na zabytkowy charakter obiektu, odbywać będzie się w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków. Koncepcja rewitalizacji zakłada między innymi przywrócenie elewacji obiektu do dawnej świetności z uzupełnieniem brakujących lub uszkodzonych detali architektonicznych.

W planach inwestora jest między innymi stworzenie lobby wraz z recepcją i barem hotelowym, a także sali wystawowej i konferencyjnej. Odnowiona zostanie reprezentacyjna klatka schodowa, a znajdująca się na pierwszym piętrze dawna sala prezydialna po rewitalizacji pełnić będzie funkcję sali bankietowej. Dawne pomieszczenia biurowe na wyższych kondygnacjach stworzą zaplecze noclegowe.

REKLAMA
Materiały inwestora
Materiały inwestora

Inwestor z doświadczeniem

Grupa Konkret może pochwalić się już rewitalizacjami zwieńczonymi sukcesem. Chodzi tu o przebudowę historycznego zespołu budynków koszarowych w Poznaniu, który funkcjonuje pod nazwą City Park. Jak podkreśla inwestor jest to kompleks, który zachwyca detalami i ponadczasową formą, a do tego jest na wskroś funkcjonalny. Co istotne realizacja zdobyła kilka nagród architektonicznych, w tym Nagrodę im. Jana Baptysty Quadro za Najlepszy Projekt Architektoniczny w Poznaniu w 2008 roku.

Dlaczego budynek Dyrekcji Kolei jest wyjątkowy?

Powstały pod koniec XIX w obiekt miał odzwierciedlać pruski oficjalny styl architektury. O jego wyjątkowości świadczy jednak to, że w przypadku gmachu dyrekcji nawiązano do stosunkowo rzadko wykorzystywanego w sztuce oficjalnej Prus manieryzmu. Dotyczy to zarówno wyglądu elewacji, jak i wnętrz.

Ceglana elewacja we frontowej części zdobiona jest detalem kamieniarskim ze śląskiego piaskowca i sztucznego kamienia. Do tego dekoracyjne szczyty i wieże zwieńczone hełmami.

We wnętrzach na szczególną uwagę zasługuje reprezentacyjny hol, klatka schodowa, a także sala prezydialna o wysokości przeszło 8 metrów, którą zdobią architektoniczne detale, malowidła, sztukateria i rzeźby. Obiekt posiada również trzy wewnętrzne dziedzińce.

Przez ostatnią dekadę budynek przy ul. Dworcowej 63 zmieniał właścicieli, ale nawet dziś dawna siedziba Dyrekcji Pruskiej Kolei Wschodniej nie straciła na swojej dostojności. Architektoniczne detale wciąż przykuwają oko miłośników architektury. Czas w dawną tkankę tchnąć nowe życie, a koncepcja Grupy Konkret wygląda na właściwy kierunek.

Materiały inwestora
Materiały inwestora

Niedawno odwiedziliśmy Bydgoszcz. Jeżeli chcecie dowiedzieć się o rewitalizacji innych zabytkowych budynków w tym mieście i o nowych inwestycjach, zapraszamy do obejrzenia 1 części naszego FILMU "Co się buduje w Bydgoszczy?":

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA