KGHM stawia na rozwój Huty Miedzi "Legnica". Będą kolejne duże inwestycjeKGHM

KGHM stawia na rozwój Huty Miedzi "Legnica". Będą kolejne duże inwestycje

Orzech
Orzech
REKLAMA

KGHM Polska Miedź S.A., jedna z największych polskich spółek skarbu państwa, konsekwentnie stawia na rozwój Huty Miedzi w Legnicy, jednego z największych pracodawców w tym mieście. Miedziowa spółka planuje kolejne, duże inwestycje na terenie tego kompleksu przemysłowego.

Huta w Legnicy to najstarsza czynna huta miedzi w Polsce. Dzięki nowym inwestycjom KGHM, ma się przeobrazić w najnowocześniejszy zakład odzysku złomu miedzianego. To kontynuacja planów modernizacyjnych. Cztery lata temu za blisko 250 milionów złotych został tam wybudowany pierwszy w Polsce piec - tzw. WTR (wychylno-topielno-rafinacyjny), przeznaczony do przetopu złomu miedzi.

Do bardziej efektywniejszego zagospodarowania złomów miedziowych potrzebna jest kolejna nowa inwestycja na terenie legnickiej huty.

– Mamy wzrost recyklingu miedzi. To jest trend, który uważamy za ważny. Prowadzimy działania inwestycyjne, szczególnie w Hucie Miedzi w Legnicy. Będziemy je kontynuować – poinformował Radio Wrocław Tomasz Zdzikot, Prezes KGHM Polska Miedź S.A.

Marek Świder wiceprezes ds. produkcji w KGHM-ie podkreśla, że jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o konkretnych kosztach całej inwestycji.

– Jesteśmy w fazie projektowej dotyczącej przebudowy pieca w Hucie Miedzi "Legnica", ale na te decyzje inwestycyjne trzeba jeszcze poczekać – poinformował Radio Wrocław.

KGHM Polska Miedź S.A. rozważa dobudowę nowego pieca w Hucie Miedzi Legnica. Kompleks przemysłowy przy ul. Złotoryjskiej ma zostać przeprojektowany na hutę złomową. Budowa nowego pieca to tylko część znacznie większego projektu inwestycyjnego. KGHM zamierza też rozbudować istniejący w hucie system pozyskiwania zużytych przedmiotów zawierających miedź.

REKLAMA

Historia Huty Miedzi "Legnica":

- Wybudowana została w latach 1950–1952 jako Legnickie Zakłady Metalurgiczne im. W. Lenina przy udziale polskich i radzieckich specjalistów. Przeznaczona była do obsługi tzw. starego zagłębia miedziowego (kopalnie „Lena”, Nowy Kościół i „Konrad” w rejonie miejscowości Złotoryja i Wilków). 19 marca 1959 r. Legnickie Zakłady Metalurgiczne przekształcono w Hutę Miedzi „Legnica” (zdolność produkcyjna – 12,5 tys. ton miedzi elektrolitycznej rocznie).

- Po odkryciu przez Jana Wyżykowskiego w 1957 olbrzymich złóż rud miedzi pod Lubinem, zakład zmodernizowano. Budowa nowych kopalń „Lubin” i „Polkowice” skutkowały rozbudową huty i zwiększeniem zdolności produkcyjnej do 60 tys. ton rocznie – od 1960 r. Wówczas huta została częściowo zastąpiona przez Hutę Miedzi Głogów

- W lipcu 1970 r. HM „Legnica” weszła w skład Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi.

- W roku 2014 HM „Legnica” wytwarzała rocznie ponad 100 tysięcy ton wysokiej jakości miedzi elektrolitycznej w postaci katod i ok. 15–20 tysięcy ton w postaci wlewków. Zakład zatrudniał około 1200 osób i około 300 w firmach kooperujących na terenie huty[2].

- W czerwcu 2019 roku w hucie został oddany do użytku pierwszy w Polsce piec WTR (wychylno-topielno-rafinacyjny), przeznaczony do przetopu złomu miedzi. Koszt inwestycji wyniósł około 250 mln zł.

Komentarze (1)

Napisz komentarz
dygnydygny@gmail.com(gość)
Ten jej rozwój to m.in. arsen w powietrzu i trucie mieszkańców. Czemu nie chcą podjąć się badań (czyżby się bali wyników, tak jak w Głogowie?), czemu do tej pory twierdzili, że nie truli, a po zamontowaniu nowych instalacji uważają że teraz nie będą truć? A teraz wycieli las, montują tam wypisko odpadów niebezpiecznych a za chwilę też spalarnie. I oczywiście wszystko dla dobra mieszkańców. I niech nie ściemniają ile to ludzi zatrudniają z Lcy, bo wszyscy stąd wiedza, że ludzie są w 50% z okolic, a więcej ludzi pracuje na strefie choćby. ale kto ma kasę może kłamać, prawda?
REKLAMA