Kolejna duża inwestycja mieszkaniowa we Wrocławiu. PKP i PFR Nieruchomości zbudują osiedle z 450 mieszkaniami Adobestock

Kolejna duża inwestycja mieszkaniowa we Wrocławiu. PKP i PFR Nieruchomości zbudują osiedle z 450 mieszkaniami

Orzech
Orzech
REKLAMA

Kolejna duża inwestycja mieszkaniowa we Wrocławiu. Na Popowicach Polskie Koleje Państwowe i PFR Nieruchomości wybudują nowe osiedle mieszkaniowe przy ul. Białowieskiej, nad rzeką Odrą. W ramach planowanej wspólnej inwestycji ma powstać 450 mieszkań i lokali usługowych.

7 marca inwestor, spółka MDR Wrocław Białowieska złożyła w Urzędzie Miasta we Wrocławiu wniosek o pozwolenie na budowę zespołu trzech budynków mieszkalnych wielorodzinnych z lokalami usługowymi w parterze budynku C z garażem podziemnym, zagospodarowaniem terenu oraz niezbędną infrastrukturą. Inwestycja zostanie zlokalizowana na działce nr AR_5.2 (Obręb 026401_1.0042), przy ul. Białowieskiej, nad brzegiem rzeki Odry, obok powstającego od kilku lat jednego z największymch nowych kompleksów mieszkalno-biurowych Port Popowice.

Jeżeli uda się szybko uzyskać pozwolenie na budowę, inwestor zamierza dokonać wyboru generalnego wykonawcy tej inwestycji w III kwartale 2023 roku, a budowa ma potrwać około dwóch lat. Nabór mieszkańców rusza zazwyczaj 6 miesięcy przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie budynków.

Opracowaniem dokumentacji projektowej przyszłego osiedla zajmie się znana wrocławska pracownia architektoniczna Group-Arch Sp. z o.o. , która ma na swoim koncie wiele realizacji mieszkaniowych we Wrocławiu i w Polsce.

GUNB
GUNB
GUNB
GUNB

Obszar objęty pracami projektowymi jest bardzo atrakcyjny ze względu na swoje położenie między Odrą a Parkiem Popowickim.

– Jest to niewątpliwie bardzo ciekawa lokalizacja zarówno dla nas architektów, jak i dla przyszłych mieszkańców osiedla. Tereny Popowic bardzo dynamicznie się rozwijają, zapewniając ciekawą i kompletną ofertę, są także doskonale skomunikowane. Największą zaletą tej lokalizacji są jednak według nas liczne tereny zielone i bliskość Odry – podkreśla Agnieszka Staszczyszyn z pracowni Group-Arch.

Nowe, wrocławskie osiedle przy ul. Białowieskiej będzie projektowane w technologii BIM, która opiera się na elektronicznym zapisie danych o obiekcie budowlanym w trójwymiarowym wirtualnym modelu. Dane tworzone na etapie projektowania wykorzystuje się następnie w trakcie budowy i użytkowania budynku.

– W technologii BIM pracujemy od 2015, od tego czasu zdobyliśmy spore doświadczenie i w tej chwili nie wyobrażamy sobie powrotu do pracy w technologii 2D. Widzimy, jak na przestrzeni tego czasu zmieniło się podejście do BIM-u i ile ta technologia daje narzędzi nie tylko projektantom, ale również wykonawcy czy inwestorowi. Narzędzia te pozwalają nam na świadome i przemyślane kształtowanie brył budynków, a co za tym idzie świadomą kreację przestrzeni. Ponadto wykonawca może z łatwością zliczyć ilości materiałów do zamówienia, a inwestor zarządzając budynkiem ma dostęp do informacji o wbudowanych materiałach, gwarancjach, czy też wymaganych przeglądach technicznych – informuje Agnieszka Staszczyszyn.

Zgodnie z przyjętymi założeniami przy ul. Białowieskiej na wrocławskich Popowicach, nad brzegiem Odry powstanie łącznie około 450 mieszkań wraz z garażami podziemnymi i lokalami usługowymi, które zostaną zlokalizowane w parterach budynków. Atutami lokalizacji przyszłego osiedla jest bardzo dobre skomunikowanie z oddalonym o 3 kilometry centrum Wrocławia. W najbliższej okolicy znajdują się liczne przystanki komunikacji miejskiej (w tym budowana nowa trasa tramwajowa) oraz oddalona o około 300 metrów zmodernizowana stacja kolejowa Popowice, z której podróż do dworca Wrocław Główny i centrum miasta trwa jedynie około 8 minut.

REKLAMA

Za realizację inwestycji przy ul. Białowieskiej będzie odpowiedzialna spółka celowa MDR Wrocław Białowieska, do której PKP przekazało aport w postaci gruntu, z kolei pełne finansowanie projektu zapewni Fundusz Mieszkań dla Rozwoju, którego aktywami zarządza spółka PFR Nieruchomości.

– We Wrocławiu posiadamy ponad 1,5 tysiąca mieszkań na różnych etapach realizacji. Są to zarówno już zasiedlone budynki przy ul. Dąbrowskiego i ul. Zakładowej, ale także blisko 500 mieszkań przy ul. Kolejowej w centrum miasta, które są już od niemal roku w budowie. Trwają prace projektowe pierwszego etapu osiedla na wrocławskim Zakrzowie i nowego przedsięwzięcia w Popowicach. Nasza wrocławska oferta mieszkań na wynajem stale się powiększa – podkreśla Wojciech Caruk, prezes PFR Nieruchomości.

To już kolejna tego typu inwestycja we Wrocławiu - Mieszkania Plus powstają już przy ulicach Kolejowej i Zatorskiej/Odolanowskiej.

PFR Nieruchomości zapowiada, że będzie zapraszać do współpracy lokalny samorząd na etapie naboru lokatorów na mieszkania. Kryteria społeczne, jakie będą musieli spełnić przyszli mieszkańcy budynków, chcący skorzystać z rządowych dopłat, będzie ustalać Rada Miejska Wrocławia. Jest to jeden z warunków programu Mieszkanie Plus.

PFR Nieruchomości zamierza dokonać wyboru generalnego wykonawcy w III kwartale 2023 roku, a budowa ma potrwać około dwóch lat. Nabór mieszkańców rusza zazwyczaj 6 miesięcy przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie budynków.

Spółka PFR Nieruchomości jest odpowiedzialna za rozwój dwóch funduszy oferujących mieszkania w formule najmu instytucjonalnegoFunduszu Mieszkań na Wynajem i Funduszu Mieszkań dla Rozwoju. Posiada aktualnie około 7,5 tysiąca mieszkań wybudowanych i w budowie w łącznie ponad 40 lokalizacjach w całej Polsce. Są to zarówno inwestycje w największych polskich metropoliach – Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Trójmieście czy Łodzi, a także miastach średnich takich jak Radom, Toruń Wałbrzych czy Świdnik.

Spółka jest częścią Grupy Kapitałowej Polskiego Funduszu Rozwoju wspierającej zrównoważony rozwój kraju poprzez realizację ważnych projektów inwestycyjnych.

Tak wyglądał projekt koncepcyjny osiedla przy ul. Białowieskiej, który wygrał konkurs architektoniczno-urbanistyczny ogłoszony przez PFR Nieruchomości S.A. przy wsparciu Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Wrocław.

Zwycięski projekt autorstwa pracowni Tektura Barbary Kozielskiej z Warszawy, który nie zostanie zrealizowany:

Komentarze (8)

Napisz komentarz
Michal(gość)
@
Autor
(gość)
Dlaczego PKP jest inwestorem? Od kiedy PKP zajmuje się budową mieszkań?
Od kiedy rządzi Kaczyński
gucio(gość)
@
Autor
(gość)
Dlaczego PKP jest inwestorem? Od kiedy PKP zajmuje się budową mieszkań?
dlatego ze teren ten nalezy do PKP . Mieszkania beda dla gluchych gdyz nieznosny calodobowy ryk z zelaznego mostu kolejowego z dodatkiem lomotu z Milenijnego nie jest mozliwy do wytrzymania. Ponadto scieki podane bezposrednio do Odry beda super atrakcja dla mieszkancow. PKP ma podobne tereny np na Kuznikach-stara baza . Ciekawe dlaczego opuszczona od 30 lat? czyzby nie prowadzilo sie zadnych remontow? Teren dosc atrakcyjny w samym centrum -obecnie baza dla oprychow miejscowych
Datmar(gość)
@
Bres
(gość)
Tradycja. Od czasu powstania pkp. Budowa mieszkan sluzbowych. Np blok na Gaju przy Krynickiej 1÷31 z 1981
To jakby z nieco innych czasów "tradycja"...
Darek(gość)
Główna atrakcją lokalizacji to ryk z mostu mileijnego i komary oraz smród z Odry
Bres(gość)
@
Autor
(gość)
Dlaczego PKP jest inwestorem? Od kiedy PKP zajmuje się budową mieszkań?
Tradycja. Od czasu powstania pkp. Budowa mieszkan sluzbowych. Np blok na Gaju przy Krynickiej 1÷31 z 1981
Bres(gość)
Konsekwentna likwidacja przemyslu i terenow inwestycyjnych (porty, browary, fabryki,...) Ziemie Polskie maja byc siedliskiem tanich niewolnikow i miejscem zbytu prostego i drogiego sprzetu agd. Durne wiesniaki zarzadzajace Wroclawiem ! Co zrobicie gdy beda tu tylko mieszkania i zero kasy oraz 80 % bezrobocie ?! A ludzie wyjda na ulice ?!
Autor(gość)
Dlaczego PKP jest inwestorem? Od kiedy PKP zajmuje się budową mieszkań?
spider(gość)
No i lala
REKLAMA