Warszawa: Mieszkanie Plus przy Ratuszowej. Tak będzie wyglądać osiedle źródło: BE DDJM Architekci

Warszawa: Mieszkanie Plus przy Ratuszowej. Tak będzie wyglądać osiedle

WIZUALIZACJE
https://img.investmap.pl/user/1/157406_%s.jpg
Tomasz Matejuk
REKLAMA
Przy ulicy Ratuszowej w Warszawie w ramach programu Mieszkanie Plus powstanie 485 mieszkań. Konkurs na projekt tego osiedla wygrała krakowska pracownia BE DDJM Architekci.
Konkurencja była duża, bo do konkursu zgłosiło się aż 93 uczestników. Do drugiego etapu zakwalifikowało się sześciu, w tym cztery warszawskie pracownie – Fiszer atelier 41, BBGK Architekci, BDM Architekci Sp. z o.o., TZA Aleksandra Targońska, a także holenderska pracownia MVRDV i krakowskie biuro BE DDJM Architekci. I to właśnie ta ostatnia firma – zdaniem sądu konkursowego – zaproponowała najlepszy projekt.

– Projekt w najlepszy sposób, twórczo kontynuuje/interpretuje niepowtarzalną strukturę przestrzeni miejskich w okolicy Placu Hallera. W zdyscyplinowany sposób, przy użyciu lapidarnych środków, w najlepszy sposób kształtuje nowe przestrzenie w istniejącej tkance urbanistycznej. Te nowe przestrzenie służą integracji obecnych i przyszłych mieszkańców okolicznych domów oferując im możliwości dodatkowych wspólnych aktywności. Przestrzeń nowego placu publicznego obudowanego ogólnodostępnymi usługami, w ten sposób mądrze uzupełnia osiowe założenie Placu Hallera. W swoistym kontrapunkcie przestrzennym i funkcjonalnym jest ulokowanie na drugim końcu wnętrza kwartału, przedszkola z ogólnodostępnym placem zabaw dla dzieci. Właściwe jest także ukształtowanie pasażu wewnątrz kwartału, jako niewielkiej alei z nasadzeniami wysokich drzew – czytamy w uzasadnieniu rozstrzygnięcia.
Drugą nagrodę otrzymała holenderską pracownia MVRDV, z kolei trzecie miejsce przyznano Fiszer Atelier 41. Pozostałe trzy biura architektoniczne otrzymały wyróżnienia.
Projektowanie Mieszkań Plus to ważne i ambitne zadanie. Te mieszkania muszą być z jednej strony ekonomiczne, a z drugiej wysokiej jakości. PFR Nieruchomości oczekuje od projektantów nie tylko bardzo ustawnych, przestrzennie dobrze zaprojektowanych mieszkań, ale i pięknych przestrzeni wspólnych i przestrzeni, które będą tonąć w zieleni i będą jednym z istotnych elementów tkanki miejskiej – podkreślał prof. Bolesław Stelmach, przewodniczący sądu konkursowego.Prawie 500 mieszkań na Pradze Północ

Działka, na której powstanie osiedle, znajduje się przy ulicy Ratuszowej na Pradze Północ, w bezpośrednim sąsiedztwie Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego i Parku Praskiego. Staną tam budynki o zróżnicowanej wysokości (od 4 do 7 kondygnacji) z 485 mieszkaniami. 

Jest to jedno z najlepszych i najbardziej rozwojowych miejsc w Warszawie. Jestem głęboko przekonany, że powstanie sztandarowa inwestycja, która będzie najbardziej pożądanym miejscem do zamieszkania w całej stolicy – zaznaczał Marek Dunikowski, dyrektor Biura Architektonicznego BE DDJM Architekci.

Inwestycję realizuje spółka celowa MDR Warszawa Ratuszowa. Powołał ją Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego aktywami zarządza spółka PFR Nieruchomości S.A. MDR Warszawa Ratuszowa kupiła od Poczty Polskiej teren przy ul. Ratuszowej i Jagiellońskiej o łącznej powierzchni ok. 1,7 hektara. 

Pamiętam dzień kiedy na sali pojawiły się plansze. Moje pierwsze wrażenie – bardzo wysoki poziom architektury. Kolejna refleksja – fantastyczne pomysły i szczególna dbałość o komfort życia społeczności. W tych projektach są marzenia, chęci i przede wszystkim – wysoka jakość architektury i urbanistki. Wierzę, że te projekty wpiszą się na długie lata w krajobraz warszawskiej Pragi i nie będą się starzeć, bo dają ogromne pole do późniejszego działania – mówił Wojciech Caruk, prezes PFR Nieruchomości.

Działki objęte są miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który – oprócz zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej – przewiduje także usługi, handel i gastronomię. Budowa osiedla ma ruszyć w pierwszym kwartale 2022 roku.


Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Osiedle Safrano w Krakowie zaoferuje ekologiczne rozwiązania
Rusza przedsprzedaż kolejnego projektu Cordii w Krakowie. Osiedle Safrano to dwa eleganckie, minimal...
Amerykańska firma z branży finansowej otworzyła swoje biuro w Warszawie
Amerykański miliarder i trader Steve Cohen inwestuje w Polsce. Należąca do niego organizacja Po...
Amazon zatrudnił ostatecznie w Gliwicach nie tysiąc, a aż 2000 pracowników
Ponad 2000 osób znalazło dotychczas pracę w otwartym rok temu w Gliwicach Centrum Logistyki E-Commer...
Duża niemiecka sieć drogerii stawia na Wrocław. Ulokuje tu swoją polską centralę
Nowa, zagraniczna sieć sklepów drogeryjnych Dm-drogerie markt GmbH wchodzi do Polski. Na swoją centr...
Zostań wystawcą Targów Kielce i zdobądź nawet 800 tys. zł
Dofinansowanie do udziału m.in. w międzynarodowych przedsięwzięciach targowo-wystawienniczych mikro,...
Postępują prace przy rewitalizacji Fabryki Norblina ArtN [FILM]
Grupa Capital Park realizuje swoją flagową, wielofunkcyjną inwestycję rozrywkowo-usługowo-biurową Ar...
18 firm zgłosiło się do przetargu na budowę terminalu cargo na lotnisku Kraków-Balice
Poznaliśmy oferty firm zainteresowanych budową nowego terminalu cargo, jaki ma powstać na lotnisku K...
W Łodzi przybędzie 350 nowych miejsc pracy dzięki inwestycji niemieckiej firmy Wella
Niemiecka firma Wella, zajmująca się produkcją kosmetyków do pielęgnacji włosów wybrała Polskę na sw...
Gdynia: Nowy Publiczny Terminal Promowy prawie gotowy
W czerwcu zakończona zostanie inwestycja Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. – nowy Publiczny Termin...
W Warszawie trwa przebudowa Placu Pięciu Rogów [FILM]
W Warszawie trwa rewitalizacja placu u zbiegu ulic Brackiej, Chmielnej, Kruczej, Zgoda i Szpitalnej,...