Kolejni inwestorzy i inwestycje w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej – najlepszej SSE w EuropieKSSE

Kolejni inwestorzy i inwestycje w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej – najlepszej SSE w Europie

Orzech
Orzech
REKLAMA

Od początku bieżącego roku zarząd Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) wydał 55 decyzji o wsparciu nowych projektów wartych łącznie ok. 1,6 mld zł. Powstanie 767 nowych miejsc pracy, a ok. 6,5 tys. istniejących zostanie utrzymanych. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. została ogłoszona po raz trzeci z rzędu najlepszą strefą ekonomiczną w Europie, a po raz pierwszy trzecią na świecie w rankingu Financial Times – fDi’s Global Free Zones of the Year 2022.

Blisko dwie trzecie pozyskanych projektów (36) to przedsięwzięcia małych i średnich firm, zaś 19 inwestorów to duże przedsiębiorstwa, zatrudniające co najmniej 500 pracowników. 67 proc. nowych inwestycji przypada na firmy polskie, które zainwestują w KSSE ok. 790 mln zł. Świadczy to tym, że Strefa jest potrzebna polskim przedsiębiorcom, że widzą w niej szanse na rozwój.

Dzięki wsparciu firmy uzyskają zwolnienie z podatku CIT i PIT do nawet 50 procent na okres 12 lub 15 lat (w ramach działającej od 2018 roku Polskiej Strefy Inwestycji).

– Cieszymy się, że dzięki naszej kampanii odczarowujemy mit, iż strefy ekonomiczne dają możliwości rozwoju tylko dużym firmom. Fakt, że przez jedynie pięć miesięcy skontaktowało się z nami aż 160 potencjalnych inwestorów jest dowodem na siłę i możliwości rozwoju polskich firm z sektora MŚP. Dlatego też zdecydowaliśmy się kontynuować te działania z nadzieją, że klimat dla inwestycji mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w KSSE nie zmieni się – podkreśla wiceprezes KSSE Monika Bryl.

– Tempo inwestycji w roku 2022 nieco spadło w porównaniu do poprzednich trzech kwartałów 2021 r., nadal jednak, szczególnie inwestorzy z sektora MŚP nie rezygnują z lokowania nowych projektów w KSSE. Łącznie Katowicka SSE wydała w tym roku dotychczas 55 decyzji o wsparciu na jej terenach – informuje Dr Janusz Michałek, Prezes Zarządu Katowickiej SSE.

– Wśród inwestorów dominują w tym roku przedsiębiorstwa z branży maszynowej, transportu, elektroniki użytkowej, motoryzacji oraz sektora FMCG (spożywczego). Dzięki nowym projektom w regionie powstanie ponad 750 nowych, a utrzymanych zostanie ponad 6500 miejsc pracy. Najwięcej z nich w obrębie podstref gliwickiej i sosnowiecko-dąbrowskiej – dodaje Dr Janusz Michałek, Prezes Zarządu Katowickiej SSE.

KSSE
REKLAMA
KSSE
KSSE
KSSE

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. została ogłoszona po raz trzeci z rzędu najlepszą strefą ekonomiczną w Europie, a po raz pierwszy trzecią na świecie w rankingu Financial Times – fDi’s Global Free Zones of the Year 2022.

Ranking Global Free Zones of the Year każdego roku wyróżnia strefy ekonomiczne z całego świata, które oferują najlepsze warunki inwestycyjne. Organizowany jest przez fDi Intelligence – specjalną agendę legendarnego wydawnictwa Financial Times, promującą inwestycje i rozwiązania dla rozwoju gospodarczego.

Katowicka SSE została wyróżniona jako najlepsza strefa w Europie już po raz szósty (poprzednio zdobywała ten tytuł w latach 2015-2017 oraz 2019 i 2021).

KSSE

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA