Kolejne obwałowania w Krakowie podwyższone

Kolejne obwałowania w Krakowie podwyższone

Kraków
Artivia
Artivia
REKLAMA

Po ponad pięciu miesiącach zakończono podwyższanie i uszczelnianie blisko trzykilometrowego odcinka wałów wiślańskich w Krakowie. Inwestycję mającą poprawić bezpieczeństwo przeciwpowodziowe stolicy Małopolski wykonała firma Skanska. Koszt modernizacji obwałowań wyniósł prawie 4,3 mln złotych.


Prace w rejonie ulicy Księcia Józefa wykonywane na zlecenie Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych rozpoczęto pod koniec czerwca tego roku. Skanska podwyższyła obwałowania na odcinku 2,86 km pomiędzy zjazdem na teren Przegorzały a Mostem Zwierzynieckim.


- Korpus wałów został poszerzony do 4 metrów na koronie i odpowiednio nachylony po stronie Wisły. Dodatkowo w skarpie zrobiliśmy pionową przesłonę wodoszczelną o grubości 40 cm, która ma przeciwdziałać filtracji wody przez wał - wyjaśnia Marek Śliwa, menadżer projektów w firmie Skanska.

 

REKLAMA

Z kolei na koronie obiektu, poszerzonej do 3 metrów, wykonawca położył nawierzchnię asfaltową, która będzie pełnić funkcję ścieżki rowerowej.

To nie pierwsza inwestycja firmy Skanska polegająca na modernizacji przeciwpowodziowych obiektów w Krakowie. W latach 1999-2006 oraz w 2011 roku spółka podwyższyła i modernizowała wały po obu stronach Wisły pomiędzy Stopniem Wodnym Dąbie a Stopniem Wodnym Kościuszko.

 

Ponadto firma podpisała umowę z Zarządem Gospodarki Wodnej w Krakowie na budowę zbiornika wodnego Świnna Poręba, w ramach której postawi 3,4 km obwałowań w Zembrzycach (koło Suchej Beskidzkiej). Zabezpieczenia powstaną na prawym brzegu rzeki Skawa oraz lewym brzegu jej dopływu - potoku Paleczka.

 

Skanska prowadzi także prace budowlane obwałowań, biegnących przez teren trzech śląskich miejscowości - Czechowice-Dziedzice, Zabrzeg oraz Goczałkowice Zdrój. Inwestycja polega na rozbudowie istniejącego wału (ponad 2440 m) oraz budowie nowego zabezpieczenia przeciwpowodziowego (ponad 1480 m), które mają przede wszystkim służyć ochronie terenów położonych poniżej zapory Goczałkowice. Koszt modernizacji przekracza 9 mln zł. Zakończenie prac realizowanych na zlecenie Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych planowane jest na lipiec 2014 roku.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA