Marriott opuszcza 140-metrowy wieżowiec w centrum Warszawy. Hotel jednak zostaje!fot. Jakub Zazula

Marriott opuszcza 140-metrowy wieżowiec w centrum Warszawy. Hotel jednak zostaje!

Orzech
Orzech
REKLAMA

Wczoraj informowaliśmy, że pięciogwiazdkowy, najstarszy i najsłynniejszy hotel sieci Marriott International w Polsce, zlokalizowany w samym centrum Warszawy, przy Alejach Jerozolimskich 65/79, opuszcza tą wielką, globalną sieć hotelarską. Właściciel budynku zamierza jednak nadal kontynuować w nim działalność hotelową.

Właścicielem tego 140-metrowego wieżowca (wysokość do dachu, wysokość całkowita wynosi 170 metrów) budynku, w którym działał od chwili jego otwarcia w 1989 roku hotel Marriott Warszawa z 523 pokojami jest spółka LIM Center, która poinformowała, że nadal zamierza kontynuować w nim działalność hotelową. Przysłała też do naszej redakcji oświadczenie, które publikujemy w całości:

OŚWIADCZENIE:

W związku z doniesieniami, jakie pojawiły się w mediach chcemy potwierdzić, iż Marriott zerwał umowę licencyjną ze spółką LIM Center Sp. z o.o. Informujemy jednak, że działalność hotelowa w tym budynku jest cały czas prowadzona. Zapraszamy wszystkich gości, którzy zarezerwowali pokój w najlepszym adresie w Warszawie.

Na razie nie zostały nam przedstawione dokładne powody decyzji firmy Marriott. W dniu 6.08.2024 otrzymaliśmy pismo zrywające umowę w trybie natychmiastowym (bez procedur przewidzianych umową). Jesteśmy zaskoczeni formą przekazania tej informacji dotyczącej flagowego hotelu na licencji Marriott w Polsce i jej pochopnością. Takie działanie znacząco wykracza poza przyjęte przez nas biznesowe standardy, jak również narusza postanowienia umowne.

Jednocześnie przypominamy, że hotel prowadzony jest przez spółkę LIM Center Sp. z o.o. To ona podpisuje umowy biznesowe, zatrudnia pracowników, pozyskuje partnerów biznesowych, czy rozlicza się podatkowo w Polsce. Jedynie zgodnie z umową amerykańska sieć korzystała z miejsca, lokalizacji i budynku spółki LIM Center Sp. z o.o. nadając mu nazwę i markę. Spółka LIM Center Sp. z o.o. nadal będzie prowadzić działalność hotelową, zmieni się jedynie nazwa hotelu, ale usługi na niezmienionych warunkach i standardach prowadzone będą w sposób ciągły z należytą dbałością o pracowników, kontrahentów i gości hotelu.

Podkreślamy też, że cały czas podejmujemy inwestycje, które podnoszą standardy budynku i hotelu, aby komfort z jego korzystania był jeszcze wyższy i przekraczał dotychczasową jakość.

– „Dla naszych Klientów w budynku i hotelu – tych biznesowych i indywidualnych nic się nie zmieni, a nawet dołożymy starań, by te standardy były jeszcze wyższe i abyśmy zapewnili wysoką jakość usług. Teraz będziemy w 100% mieli na to wpływ” – dodał Dariusz Oleksiak, Managing Director hotelu.

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
REKLAMA
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

O wieżowcu:

Planowany kompleks PLL LOT był częścią projektu Ściany Zachodniej i miał mieścić Miejski Dworzec Lotniczy (w części niższej) oraz hotel i biura LOT (w wieżowcu).

Budowa rozpoczęła się w 1977 roku. Realizowało ją przedsiębiorstwo pod nazwą Zjednoczenie Budownictwa Miejskiego Bydgoszcz (później Budopol), podporządkowane od 1976 Zjednoczeniu Budowy Obiektów Użyteczności Publicznej w Warszawie, wraz z brytyjską spółką Cementation International.

Budowa ciągnęła się z wielomiesięcznymi przerwami. W 1982 r. brytyjska spółka zerwała kontrakt i wycofała się z budowy, a jej miejsce zajęła spółka Mostostal. W 1987 r. PLL LOT, austriacka firma budowlana ILBAU GmbH oraz Marriott International utworzyły spółkę LIM Joint Venture, która dokończyła budowę. W 1998 r. ILBAU zbył udziały na rzecz SGS GmbH.

Budynek został zaprojektowany przez Tadeusza Stefańskiego, Jerzego Skrzypczaka i Andrzeja Bielobradka. Bez trzydziestometrowej anteny wieżowiec do dachu liczy 140 metrów, 42 kondygnacje naziemne i dwie podziemne.

Budynek utrzymany jest w formach stylu międzynarodowego. Wieżowiec ma ciemnozieloną barwę i białe krawędzie (podświetlane nocą jasnym, białym światłem) i dwa ciemne pasy, jeden na środku, a drugi na szczycie, osłaniające kondygnacje techniczne.

Obiekt został ukończony w 1989 r. i szybko zyskał prestiż oraz popularność za sprawą osiągnięcia jako jeden z pierwszych w Polsce standardu pięciogwiazdkowych pokoi hotelowych.

Na dwóch dolnych piętrach znajduje się Galeria LIM. Obejmuje ona około 40 sklepów, kawiarnie i restauracje oraz kasy LOT-u. Na kolejnych, wyższych piętrach znajdują się biura, a od połowy budynku zaczynają się piętra hotelowe. W budynku znajdują się także serwerownie PLIX.

Budynek jest połączony przejściem podziemnym z dworcem PKP Warszawa Centralna.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA