- Wygrała oferta najlepsza pod względem technicznym, najlepsza jeśli chodzi o wydajność i sprawność bloku – powiedział Krzysztof Zborowski, prezes Enea Wytwarzanie.
Budowa bloku potrwa ok. 5 lat i będzie to najnowocześniejszy w Polsce i w Europie blok opalany węglem kamiennym. Zwiększy on moce wytwórcze elektrowni w Kozienicach o 1000 MW, czyli o 1/3. Moc Elektrowni będzie wynosić blisko 4 tys. MW. Blok w przyszłości może być wyposażony również w instalację do wychwytywania i skraplania dwutlenku węgla.
- Budowa bloku to dla naszej elektrowni ogromna szansa. Nasz kraj potrzebuje dodatkowych megawatów. Inwestycje w dodatkowe moce są i nam niezbędne zarówno ze względu na bilans energetyczny, jak i odtworzenie mocy wytwórczych - przekonuje Krzysztof Zborowski.
Nowy blok ma ruszyć w 2017 roku. Jest to pierwsza inwestycja realizowana przez spółkę Enea Wytwarzanie. 25 maja 2012 roku Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy wpisał do rejestru KRS Enea Wytwarzanie, która zajęła miejsce Elektrowni Kozienice. Spółka będzie zajmować się wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła w całej Grupie.
- Wierzę, że zapoczątkowane zmiany zagwarantują spółce czołową pozycję w zakresie wytwarzania energii elektrycznej w Polsce oraz wpłyną na wzrost prestiżu firm, które będą wchodzić w skład Enea Wytwarzanie - mówi Krzysztof Zborowski, prezes Enea Wytwarzanie.
W skład spółki wejdą: Elektrownia Kozienice SA, Elektrociepłownia Białystok, ponad dwadzieścia elektrowni wodnych, dwie ciepłownie miejskie, po dwie farmy wiatrowe i biogazownie.