Przedstawiciele Rady Osiedla Pracze Odrzańskie złożyli 501 uwag do Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz ponad 400 do planu miejscowego. Dotyczą działek przy ul. Stabłowickiej, na której znajduje się stadion Multimet-Włókniarz.
Mieszkańcy osiedla chcą zachować funkcjonujący stadion, ponieważ, jak podkreślają, już teraz brakuje im terenów rekreacyjnych. Z informacji RO wynika, że na jego terenie ma powstać osiedle wielorodzinne, składające się z kilkuset mieszkań.
– Zaraz po wyborach do rad osiedli sygnalizowaliśmy na spotkaniu z Panem Prezydentem, odbytym 20 czerwca br., zagrożenie dla dalszego bytu stadionu, płynące ze strony lobby deweloperskiego i otrzymaliśmy zapewnienie, że miasto dołoży wszelkich starań, by powstrzymać te zapędy. Niestety, w kilka dni po tym spotkaniu doszła nas wieść, że właściciel terenu będące jego użytkownikiem wieczystym sprzedał działkę firmie Dom Development, nie powiadamiając Rady Osiedla o tym fakcie choćby pro forma – wyjaśniają przedstawiciele RO Pracze Odrzańskie w przygotowanej petycji.
Wnioskują o połączenie działek numer 39/2, 39/3 i 39/4, na których mieści się stadion, i zmianę przeznaczenia terenu z zabudowy mieszkalnej wielorodzinnej i dróg publicznych na sportowo-rekreacyjną.
UM Wrocławia
Uzasadniają to sąsiedztwem starej historycznej poniemieckiej zabudowy jednorodzinnej, zwiększeniem intensywności wskaźnika zabudowy i związanymi z tym problemami komunikacyjnymi oraz utrudnieniem życia mieszkańców i negatywnym wpływem na środowisko.
– Nie chodzi o wybudowanie nowego obiektu sportowego, ale o utrzymanie już istniejącej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, potrzebnej mieszkańcom Pracz Odrzańskich, Stabłowic i Maślic – argumentują.
Stanowczy sprzeciw przeciwko inwestycji
By zwiększyć siłę złożonych wniosków, przedstawiciele RO Pracze Odrzańskie przygotowali również petycję. W stanowczych słowach nakreślają w niej całą sytuację i wnoszą o pozytywne rozpatrzenie wniosków.
– Stadion od wielu dziesięcioleci był użytkowany zarówno przez klub piłkarski, jak i mieszkańców osiedla, którzy ze zdziwieniem, wręcz niedowierzaniem, przyjęli do wiadomości fakt pozbycia się "lekką ręką" tego obiektu bez pytania kogokolwiek o opinię. W pobliskich osiedlach nie ma podobnego kompleksu sportowo-rekreacyjnego, a już sam fakt udzielenia zgody, by należycie utrzymywane siłami społecznymi boisko przeznaczyć w sposób wręcz bezrefleksyjny pod zabudowę mieszkaniową, zdecydowanie rozmija się z zawartym w dokumencie (autorstwa Prezydenta Wrocławia) pt. STRATEGIA "Wrocław w perspektywie 2020 plus" punktem 6.2 poświęconym przestrzeni publicznej – oceniają.
Jak dodają, obecnie z obiektu korzysta Akademia Piłkarska Fair Play, klub SK Spartan Marszowice, mieszkańcy osiedli Stabłowice, Pracze Odrzańskie i Maślice oraz inne kluby sportowe z miasta.
– Prosimy o postawienie się w sytuacji mieszkańców pobliskich budynków, którym z jednej strony odbiera się teren zieleni, wypoczynku i sportu, a z drugiej w to miejsce planuje się upchnąć kilkaset nowych mieszkań, wśród których nie powstanie najpewniej żadna infrastruktura towarzysząca i ułatwiająca życie zarówno dotychczasowym, jak i nowym, wprowadzającym się mieszkańcom osiedla – apelują radni.
Duża działka tuż obok przygotowywana na sprzedaż
Miasto przygotowuje do przetargu teren o powierzchni aż 6,3 ha, przylegający do terenu boiska. Nieruchomość przeznaczona jest pod usługi. Mogą tam powstać biura, obiekty kongresowe, konferencyjne, naukowe, badawcze bądź produkcyjne.
– Nieruchomość objęta procedurą włączenia do Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zgodnie z uchwałą nr XIII/236/15 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 9 lipca 2015 r. w sprawie wyrażenia zgody na objęcie granicami Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej nieruchomości położonych na terenie Gminy Wrocław – informują urzędnicy.
UM Wrocławia