Mieszkanie socjalne – jak je dostać i komu przysługujefot. Damian Daraż

Mieszkanie socjalne – jak je dostać i komu przysługuje

Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Osoby, które posiadają trudną sytuację materialną lub rodzinną, mają możliwość uzyskania stosownej pomocy. Jednym ze szczególnych rozwiązań jest przydzielenie przez gminę tzw. mieszkania socjalnego. Na jakich zasadach odbywa się taka procedura? Kto może ubiegać się lokal socjalny? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu!

Każdy z nas może znaleźć się na pewnym etapie swojego życia w skrajnej sytuacji finansowej. Niestety, czasami skutkuje to utratą dachu nad głową i koniecznością szukania alternatywnych możliwości. Szacuje się, że skrajne ubóstwo dotyczy nawet 5% mieszkańców Polski. Jedną z form wsparcia ze strony państwa dla takich osób jest właśnie przyznanie im mieszkania socjalnego.

Mieszkanie socjalne, czyli jakie?

Pod pojęciem tym należy rozumieć lokal, który nadaje się do zamieszkania z uwagi na wystarczający do tego stan techniczny oraz ogólne wyposażenie. Szczegółowe regulacje dotyczące tej materii można znaleźć w Ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Przyjmuje się, że tego typu nieruchomość posiada podstawowe instalacje, niezbędny sprzęt, często współdzielone kuchnie czy łazienki. Metraż wynosi około kilkadziesiąt metrów kwadratowych, przy czym należy zauważyć, że zgodnie z prawem lokal socjalny dla osoby samotnej musi mieć przynajmniej 10 mkw., a w przypadku kilku osób, na każdą z nich powinno przypadać minimum 5 mkw.

REKLAMA

Jakie kryteria trzeba spełnić?

Czynsz za mieszkanie socjalne jest niewielki i co do zasady nie może przekraczać połowy stawki najniższego możliwego czynszu obowiązującego w zasobie mieszkaniowym danej gminy. Zazwyczaj jest to kilka złotych od 1 mkw. Lokal jest przydzielany na określony okres, a przy jego ustalaniu bierze się pod uwagę wiele przesłanek. Po spełnieniu określonych warunków można oczywiście przedłużyć umowę najmu. Dla kogo lokal socjalny? Przede wszystkim dla osób w ciężkiej sytuacji materialnej, a w szczególności kobiet w ciąży, chorych, małoletnich, niepełnosprawnych, bezrobotnych oraz emerytów czy rencistów, którzy kwalifikują się do świadczenia z pomocy społecznej. Warto dodać, że w pierwszej kolejności lokal o lokal socjalny mogą starać się mieszkańcy budynków, które nadzór budowlany przeznaczył do rozbiórki.

Lokal socjalny – jak się o niego starać?

Decyzję o przyznaniu mieszkania socjalnego podejmuje zawsze sąd w postępowaniu eksmisyjnym. Kluczowe może okazać się potwierdzenie niezdolności do samodzielnego utrzymania się, a więc do wniosku warto dołączyć choćby zaświadczenie o dochodach, jeśli są one na tyle niewielkie, że nie są w stanie pokryć wszystkich niezbędnych wydatków. Wspomniany wniosek trzeba skierować do właściwego urzędu gminy/miasta, a dokument ten powinien zawierać podstawowe dane wnioskodawcy lub wnioskodawców. Potrzebne może okazać się także m.in. zaświadczenie potwierdzające ostatni adres zameldowania.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA