Na terenach pogórniczych w Katowicach mają powstać mieszkania dla seniorówPixabay

Na terenach pogórniczych w Katowicach mają powstać mieszkania dla seniorów

Orzech
Orzech
REKLAMA

Na terenach pogórniczych w Katowicach mają powstać mieszkania dla seniorów. Taki plan na zagospodarowanie tych nieruchomości zaprezentowała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Obecnie trwają prace nad opracowaniem odpowiedniego, specjalnego programu “budowy mieszkań dla osób starszych ze wspomaganiem”, w których seniorzy mogliby funkcjonować samodzielnie.

– “Tutaj w Katowicach jest bardzo dużo terenów pogórniczych. Minister Czarnecka przekazała mi, że chce je tak zagospodarować, żeby powstały tam mieszkania. Mieszkania między innymi ze wspomaganiem pod kątem osób starszych” – powiedziała w poniedziałek, 8 lipca na konferencji prasowej Okła-Drewnowicz, cytowana przez PAP.

– “W imię sprawiedliwości społecznej dla ludzi, którzy ciężko pracowali na tej ziemi w Katowicach, warto przeznaczyć tereny pogórnicze, inwestować i pokazywać, że są ważni i to dla nich robimy, aby u schyłku życia mieli jak najlepsze warunki funkcjonowania” – dodała posłanka Ewa Kołodziej, obecna na konferencji.

Na nowych budynkach osoby starsze miałyby także wsparcie wyznaczonych osób do kontaktu w razie problemów. W budynkach planuje się umieszczenie łatwo dostępnych klubów seniora.

Minister Okła-Drewnowicz podkreśliła też, że teraz potrzebne jest znalezienie finansowania tych inwestycji. Planuje się opracowanie modelowego rozwiązania budowy i późniejszego gospodarowania takimi mieszkaniami.

REKLAMA

–“Nawet nie chodzi o to, żeby szukać pieniędzy w budżecie na tego typu rozwiązania, tylko, żeby przygotować +montaż finansowy+, aby wielu partnerów weszło w projekt” – wyjaśniła.

Marzena Okła-Drewnowicz liczy na samorządy lokalne, które mogłyby być zainteresowane tego typu mieszkaniami, ponieważ to znacznie tańsze rozwiązanie niż kierowanie coraz większej liczby osób starszych do całodobowych placówek opiekuńczych.

Minister nie wyklucza również udziału w projekcie partnerów prywatnych, którzy mają duże doświadczenie w budownictwie.

Jak podkreśliła Okła-Drewnowicz, Polacy starzeją się "w lawinowym tempie". Obecnie Polaków po 60. roku życia jest już prawie 25 proc., a za 20-30 lat będzie ich 40 proc. Minister uważa, że trzeba rozwijać politykę senioralną, żeby obecni 30-latkowie mogli sobie wkrótce poradzić z "wyzwaniem, jakim będą za parę lat 80-latkowie".

W artykule wykorzystano informacje PAP.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA